ОТНОСНО ФИНАНСОВА СТАБИЛИЗАЦИЯ НА ТЕЦ „МАРИЦА ИЗТОК 2“ АД
Изх. № 05-20-5/12.09.2018 г. |
|
ДО Г-ЖА ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА |
|
КОПИЕ:
|
Г-Н ДЕЛЯН ДОБРЕВ Г-Н ИВАН ИВАНОВ СРЕДСТВАТА ЗА МАСОВА ИНФОРМАЦИЯ |
ОТНОСНО: |
Финансова стабилизация на ТЕЦ „Марица Изток 2“ АД |
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПЕТКОВА,
Големите индустриални потребители на електроенергия, членове на Българска стопанска камара, са силно обезпокоени от влошаващото се финансово състояние на ТЕЦ „Марица Изток 2“ и възможността като оздравителна мярка да бъде предложено повишаване на цената на тока за потребителите. Натрупаните загуби през 2017 г. и полугодието на 2018 г. не са единствено резултат от нарасналите цени на въглеродните квоти, а са резултат и от лошо управление на централата. Сравнението с другите частни въглищни централи в Маришкия басейн доказва по-ниската ефективност на управленческите решения в нея, измерена като разходи за единица продукция. Показателно е неучастието в търга за студен резерв, което лиши централата от близо 3 млн. лв.
БСК винаги е настоявала за ясна концепция за развитие на въглищната енергетика, в т. ч. по вертикала и на добива на въглища. Наложените от ЕК за периода след 2021 г. по-високи рестриктивни екоизисквания за намаляване на вредните емисии от големите горивни инсталации водят до още по-големи разходи за тяхното спазване. Това налага, с цел запазване на генериращите мощности, изграждане на цялостна концепция за повишаване на ефективността и съкращаване на разходите, включваща приватизация и концесиониране. Прехвърлянето на тежестта върху консуматорите само прикрива проблемите в енергийния сектор и обрича индустрията на загуба на конкурентоспособност и невъзможност за осигуряване на растеж в икономиката.
Във връзка с горното, напълно се солидаризираме с констатациите, аргументите и предложенията, включени в разпространената на 11.09.2018 г. обща позиция на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), Българската камара на химическата промишленост (БКХП) и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК). Изразяваме готовност, в качеството си на ротационен председател на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), да инициираме и изработването на консолидирана позиция на национално представителните работодателски организации.
С УВАЖЕНИЕ,
РАДОСВЕТ РАДЕВ
Изпълнителен председател