Българската стопанска камара е представителна организация на работодателите на национално равнище, съгласно чл. 35 от Кодекса на труда.
В това си качество, БСК участва в работата на органите за социално партньорство, вкл. в:
- 18 национални консултативни съвета, сред които Националния съвет за тристранно сътрудничество, Националния съвет за насърчаване на заетостта, Националния съвет по условия на труд, Националния икономически съвет, Националния съвет по наука и иновации, Консултативния съвет за насърчаване на МСП и др.;
- Икономическия и социален съвет на РБ;
- Надзорните и управителни органи на Националния осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса, Фонд "Гарантиране на вземанията на работниците", Фонд "Условия на труд", т.нар. Сребърен фонд, Националната агенция за помирение и арбитраж, Националната агенция за професионално образование и обучение, и др.;
- Работни групи и комитети към министерства и други институции.
____________
Информация за текущата дейност на съответните органи за социално сътрудничество вижте ТУК!
____________
Съгласно чл. 3 от Кодекса на труда, "държавата осъществява регулирането на трудовите и непосредствено свързаните с тях отношения, осигурителните отношения, както и въпросите на жизненото равнище в сътрудничество и след консултации с представителните организации на работниците и служителите и на работодателите".
За представителна организация на работодателите на национално равнище се признава организация, която отговаря на следните изисквания:
- да има организации на работодателите в повече от една четвърт от дейностите, определени с код до втори знак от Класификацията на икономическите дейности, утвърдена от Националния статистически институт, с не по-малко от 5 на сто от осигурените по трудов договор лица във всяка икономическа дейност или 10 членове във всяка икономическа дейност;
- да има местни органи в повече от една четвърт от общините в страната и национален ръководен орган;
- да има качество на юридическо лице, придобито по реда на чл. 49, ал. 1 най-малко три години преди подаване на искането за признаване на представителност.
Веднъж на 4 години Министерският съвет провежда процедура за признаване на организациите на работниците и служителите и на работодателите за представителни на национално равнище.
За периода 2016-2020 г. за представителни на национално равнище организации на работодателите са признати: