12.07.2018

Очаква се през 2018 и 2019 г. растежът да остане силен, като в ЕС и еврозоната през тази година той ще бъде 2,1 %, а през 2019 г. — 2 %.

След пет поредни тримесечия на силен растеж обаче икономиката забави темпо през първата половина на 2018 г., като прогнозите бяха понижени с 0,2 процентни пункта спрямо тези от пролетта — както за ЕС, така и за еврозоната.

Очаква се през втората половина на годината растежът леко да се засили, тъй като условията на пазара на труда се подобряват, дълговете на домакинствата намаляват, потребителското доверие остава високо, а паричната политика е все така благоприятна.

Валдис Домбровскис, заместник-председател на Комисията, отговарящ за еврото и социалния диалог, а също така и за финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари, заяви: Икономическата активност в Европа остава стабилна с прогнозиран ръст на БВП от 2,1 % за еврозоната и за ЕС-28 през тази година. Въпреки това понижаването на прогнозата за нарастването на БВП от месец май насам показва, че неблагоприятните външни фактори, като например нарастващото напрежение в търговските отношения със САЩ, може да доведат до понижаване на доверието и да се отразят неблагоприятно на икономическия растеж. Нарастващите външни рискове са друго напомняне, че е необходимо да се укрепи устойчивостта на отделните ни икономики и на еврозоната като цяло.

Пиер Московиси, комисар по икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз, отбеляза: Очаква се растежът в Европа да остане устойчив, като паричните политики се запазват гъвкави и безработицата продължава да намалява.Лекото понижаване в сравнение с пролетта отразява въздействието върху доверието, оказвано от напрежението в търговията, несигурността в областта на политиката и нарастващите цени на енергията. Прогнозите ни сочат, че растежът през 2018 и 2019 г. ще продължи, въпреки че допълнителното ескалиране на протекционистките мерки представлява очевиден риск. В търговските войни няма победители — само губещи.

Икономическата основа продължава да бъде солидна, но се очаква леко забавяне на растежа

Основните предпоставки за устойчив икономически растеж в ЕС и еврозоната се запазват. Забавянето на темповете на растежа се дължи отчасти на временни фактори, но в някои страни от ЕС роля за това може да са изиграли и нарастващото напрежение в търговията, високите цени на петрола и политическата несигурност.

В световен мащаб растежът остава стабилен, но започват да се забелязват отчетливи различия в неговите равнища в отделните държави и региони.

Очаква се повишаване на инфлацията заради цените на енергията

В резултат на покачването на цените на петрола от пролетта насам инфлацията през тази година се очаква да бъде средно 1,9 % в ЕС и 1,7 % в еврозоната. Това представлява повишение с 0,2 процентни пункта и в двете зони спрямо пролетта. Прогнозата за 2019 г. е повишена с 0,1 процентни пункта за еврозоната — на 1,7 %, но за ЕС остава непроменена — 1,8 %.

Съществува значителен риск от влошаване на перспективите

Въпреки че постигнатите напоследък силни икономически резултати се оказаха устойчиви, съществува значителен риск от влошаване на прогнозата, като този риск се засилва от пролетта насам.

Прогнозата се основава на предположение, че няма да има по-нататъшна ескалация на напрежението в търговията. Ако обаче напрежението се засили, това ще се отрази негативно на търговията и инвестициите и ще доведе до понижаване на благосъстоянието във всички включени в прогнозата държави. Сред останалите рискове например е възможна нестабилност на финансовите пазари, свързана — наред с другото — с геополитически рискове.

За Обединеното кралство се прави чисто техническо допускане за 2019 г.

Предвид текущите преговори относно условията на оттегляне на Обединеното кралство от ЕС, нашите прогнози за 2019 г. се основават на чисто техническо допускане, че статуквото в търговските отношения между ЕС-27 и Обединеното кралство ще се запази. Това се прави само за целите на прогнозирането и няма връзка с водените в момента преговори в рамките на процедурата по член 50.

Контекст

Настоящата прогноза се основава на набор от технически допускания относно обменните курсове, лихвените проценти и цените на стоките, актуални към 28 юни. По отношение на всички други входящи данни в прогнозата е взета под внимание информацията, налична до 3 юли.

От тази година Европейската комисия премина към ежегодно публикуване на две подробни прогнози (пролетна и есенна) и две междинни прогнози (зимна и лятна), вместо да публикува три подробни прогнози през зимата, пролетта и есента, както правеше всяка година от 2012 г. досега. Междинните прогнози обхващат годишния и тримесечния БВП и инфлацията за текущата и следващите години за всички държави членки и еврозоната, както и съвкупни данни за ЕС. С тази промяна се връща предишният модел на прогнозите на Комисията, а графикът на нейните прогнози се привежда отново в съответствие с този на други институции (например Европейската централна банка, Международния валутен фонд и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие).

За повече информация:

Дата: 12.07.2018

Източник: Европейска комисия

Прочетено: 1944