16.12.2022

Интервю с проф. д-р Елиза Стефанова, зам.-ректор на СУ

Интервю с проф. д-р Елиза Стефанова, зам.-ректор на СУ „Св. Климент Охридски“ по информационни дейности и академичен състав

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е водещ партньор в проект МОДЕРН-А, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., в който с още девет университета и три национално представителни организации на работодателите бяха разработени 17 нови учебни програми за обучение на студенти, чрез въвеждане на т. нар. компетентностен модел.

Прилагането на такъв модел е част от ключовите образователни реформи, които целят повишаване на качеството на висшето образование. Неговата основна цел е да преориентира образователния процес от преподаване на знания към овладяване на компетентности и развитие на способности да се решават реални проблеми. Разработените учебни програми са в областта на анализа на данни (математика, информатика и информационните технологии), биотехнологиите, физиката, химията и педагогическите науки.

Проф. Стефанова, как се спряхте конкретно на областите ИКТ, биотехнологии, физика, химията и педагогически науки при избора на новите учебни програми?

Избрали сме области, за които има търсене на специалисти. Фокусът върху педагогическите направления отразява тяхната обществена значимост и въздействие в контекста на реформата на средното образование. Програмите в областта на анализа на данни, биотехнологиите, физическите и химическите науки са избрани въз основа на техния принос за развитие на наукоемки сектори, както и на възможностите за бърз пренос в практиката, формиране на умения за предприемачество и реализирането на иновации. Същевременно, при избора на съвместните програми е търсено допълване на силните страни на партниращите университети и техните екипи и възможностите за споделяне на преподаватели при осъществяване на обучението.

Представители на бизнеса и на университетите работиха заедно за създаването на модерни програми по търсените специалности на пазара на труда. Често работодателите казват, че подготовката на завършилите висше образование не е достатъчна. Сега хората от практиката имаха възможност да дадат своята обратна връзка за това какви компетентности трябва да притежават специалистите, още преди да е стартирало обучението им във висшите училища.

Кои са новите учебни програми?

Кандидат-студентите имат възможност да избират между една нова съвместна бакалавърска програма „Анализ на данни“ и 16 нови съвместни магистърски програми:

  • „Индустриални и фармацевтични биотехнологии“
  • „Медицинска физика“ (на английски език)
  • „Интелигентна аналитика”
  • „Химия за бъдещето“ (на английски език)  
  • „Дизайн за дигитално учене“
  • „Приобщаващо образование“
  • „Жестов език и билингвистично образование“
  • „Обучение по гражданско и интеркултурно образование в средното училище“
  • „Иновации и мултидисциплинарност в задължителната подготовка по математика, компютърно моделиране и информационни технологии“
  • „Технологии за обучение в профилирана подготовка по Информационни технологии“
  • „Педагогика на обучението по география и история“
  • „Музикална педагогика - ръководство на фолклорна формация“
  • „Визуални изкуства и образователни практики“
  • „Иновации в училищното физическо възпитание“
  • „Дизайн за дигитално учене“ (на английски език)
  • „Дигитални компетентности в чуждоезиковото обучение“ (на английски език)

За първи път се дава възможност по една и съща програма да се обучават от различни висши училища студенти, като се споделят преподаватели. Това са програми, основани на съвременни технологични решения в обучението, с внедрено дигитално съдържание, включително и за дистанционно обучение.

Как оценявате партньорството си с Българската стопанска камара?

Българската стопанска камара е един от най-активните ни партньори от страна на бизнеса. С нейна помощ изградихме компетентностния модел на програмите по проект „МОДЕРН-А“. Новите програми са резултат от предварително проучване на нуждите на пазара на труда и на компетентностите, които работодателите очакват от завършилите специалисти. В тясно взаимодействие с представители на бизнеса и работодателски организации са изследвани потребностите от специалисти и е избрано какво да изучават студентите. Очакваният резултат от изградената партньорска мрежа между бизнеса и образованието е модернизирано висше образование, преподаватели със самочувствие, че са обменили опит със свои колеги от други европейски университети, богат набор от дигитални ресурси и възможности за дистанционно обучение. Очакваме този проект да доведе и до повишаване на отговорността на работодателите по отношение на заявените вече претенции за определени професии в съответните области.

Има ли интерес от страна на кандидат-студентите към новите учебни програми?

Интерес към една част от магистърските програми има. За съжаление, има и такива, които не успяха да стартират този семестър, но ще направим летен прием за тях. По проект „МОДЕРН-А“ стартираха следните магистърски програми: „Индустриални и фармацевтични биотехнологии“, „Интелигентна аналитика“, „Медицинска физика“, „Технологии за обучение в профилирана подготовка по информационни технологии“, „Иновации и мултидисциплинарност в задължителната подготовка по математика, компютърно моделиране и информационни технологии“, „Обучението по гражданско и интеркултурно образование в средното училище“, „Педагогика на обучението по география и история“, „Музикална педагогика – ръководство на фолклорна формация“, „Приобщаващо образование“, „Дизайн за дигитално учене“, „Дигитални компетентности в чуждоезиковото обучение“.

Разчитаме, че студентите ще подходят по най-разумния начин, за да могат да се реализират в най-добра светлина в своето кариерно развитие. С проект „МОДЕРН-А“ ние ясно заявяваме ангажимента си да бъдем двигател на модернизацията на българското висше образование.

Как се случва кандидатстването и има ли някакви специфични изисквания?

Кандидатстващите в магистърските програми трябва да имат минимум бакалавърска степен от акредитиран университет с 240 кредита, каквито са общоприетите изисквания. Оттам насетне всеки факултет избира специфичен вариант на изпит или интервю, с което да се запознае с кандидата и неговите знания и умения. Има различни форми на обучение – редовна или задочна. С решение на Академичния съвет на Софийския университет е възможно обучението в рамките на проектите за модернизация да се провежда и присъствено в електронна среда, докато е в ход подготовка на програмите в дистанционна форма на обучение. Обучението е държавна поръчка или срещу заплащане. Конкретните изисквания към кандидатстващите са представени на сайта на проект „МОДЕРН-А“, а конкретните срокове за прием на документи, записване и пр. се обявяват на сайтовете на съответните факултети.

Дата: 16.12.2022

Източник: БСК

Прочетено: 965