СПОРНИ ТЕЗИ И ПРЕСЕЧНИ ТОЧКИ НА БИЗНЕСА И СИНДИКАТИТЕ
Ръстът на минималната работна заплата значително изпреварва ръста на БВП, изпреварва ръста на производителността на труда. Проблемът не е, че ще се вдигне заплатата на определен брой хора, а че с тези 10-15% ще се изместят нагоре всички заплати. Това каза в "Още от деня" заместник-председателят на БСК Камен Колев.
Годишно заплатите растат с 10-12%. Този ръст ще се запази и тази година, допълни той.
Колев подчерта, че освен твърдението, че няма работа за хората, няма и хора за работа. За него обвиненията, че бизнесът не ползва изцяло потенциала на вътрешния трудов пазар и внася евтина работна ръка, не отговаря на истината.
Според президента на КНСБ Пламен Димитров - също гост в предаването, сравняването на ръста на минималната работна заплата с ръста на БВП.
Обикновено ръстът на минималната работна заплата се сравнява с ръста на производителността на труда и добавената стойност... В момента ние сме далеч изостанали не от минималната заплата, а заплатите, които плащаме, от тази производителност и добавена стойност, които сме дали. Да, благодарение на инвестиции, благодарение на много капитал, който се вложи, но и благодарение на много усилия на работещите индустрии, обясни Димитров.
Той заяви, че синдикатите не са против вноса на работна ръка, но той трябва да е "разумно премерен".