ОБОСНОВАНО ЛИ Е ВДИГАНЕТО НА ПЕНСИИТЕ?
От представянето си досега проектът на Бюджет 2025, изготвен от служебното правителство, събира много критики. Огромната част от тях са насочени към разходната част и по-конкретно средствата за пенсии. Размерът на заложените в бюджета разходи без трансфери достига 27,4 млрд. лв., което е ръст от 12% спрямо 2024 г. Най-голям е делът на разходите за пенсии – над 24 млрд. лв. Финансовото министерство се аргументира с политиката по увеличението на минималната пенсия и т.нар. швейцарско правило.
Според редица експерти обаче постоянното раздуване на социалните разходи без сериозна финансова обосновка, е предизборно, поставя редица рискове пред изпълнението на бюджета, а и пред стабилността на финансовата система и залага бомби със закъснител. От друга страна служебните министри на финансите и на труда и социалната политика Людмил Петкова и Ивайло Иванов защитиха заложеното във финансовата рамка с обосновката, че допринася за финансовата автономност на пенсионната система.
На този фон, преди ден Икономическият и социален съвет (ИСС) публикува дългоочаквания си Анализ на пенсионната система у нас. Документът определя настоящия тристълбов модел на пенсионното осигуряване на България като правилен, но излиза с препоръки за реформи във всеки един от трите стълба. Авторите на доклада са категорични, че е необходимо оздравяване на връзката между приноса и правата на осигурените лица, затова и предлагат редица мерки за изменения в сега действащия пенсионен модел.
Обосновано ли е вдигането на пенсиите, трябва ли да има коледни добавки за всички пенсионери, и нужна ли е реформа в пенсионното осигуряване у нас? Дебат по темата в студиото на "Директно" с бившия социален министър Георги Гьоков и проф. Григор Димитров, главен директор "Защита на работодателските интереси" в Българската стопанска камара, дългогодишен експерт по проблемите на пенсионното и здравното осигуряване и преподавател във ВУЗФ.
Гледайте целия разговор във видеото.