29.05.2023

България е страна със силно отворена икономика и интегриран член на ЕС27. Таблиците и графиката по-долу демонстрират картината за българската икономика според световните данни за външната търговия към май 2023 г. Те провокират някои предварителни изводи и въпроси относно състоянието на икономиката и необходимостта от административно-структурни промени, вкл.:

  1. България е пълноценен и пълноправен член на ЕС27, като през последните пет години има относително по-малък отрицателен баланс по Глава 27 на Митническата тарифа – енерго ресурсите. Удвояването на дефицита по тази глава означава, че икономиката понася значителен удар, като ударът за България е по-малък от този за ЕС, но ако имахме работещ ПАВЕЦ Чаира (която в предишни години е предлагала на пазара повече от 400 GWh електроенергия), още по-лесно щяхме да понесем енерго кризата.
  2. Съотношение „износ стоки/ услуги“ показва структурата на икономиката. До скоро битуваше световен модел развитите държави да продават основно услуги, а Китай да е фабриката на света и да изнася само стоки. Сега вече и САЩ, и ЕС осъзнаха, че им е нужно собствено производство, ако искат да бъдат жизнени и независими икономически.
  3. Съотношението (Износ + Внос ) към БВП показва силната отвореност на икономиката ни.
  4. Географията на българския стокообмен показва удвоен дефицит за 2022 г. с Руската федерация, Китай и Турция. Износът на България за Северна Македония за четири от петте години е по-голям от този за Руската федерация.
  5. Индексът ДБ (съотношение на внасяните тонове домати и банани) е красноречив цялостен показател на местното производството. България, наречена някога "доматената република", внася баснословно количество домати. В близкото минало страната ни се славеше със своето селско стопанство по света и хранеше над 300 млн. пазар в соц. лагера със своите пресни и консервирани домати. Днес България е единствената на Балканския полуостров, в която вносът на доматите надвишава този на бананите.  

________

Автор: Борислав Георгиев

Борислав Георгиев има 45 години практически и административен национален и международен опит във външната търговия, започвайки като експерт и достигайки до зам.-министър на външноикономическото сътрудничество. Практически опит в българските работодателски организации БСК, БТПП и други. Практически опит в износа на българска промишлена продукция за периода 2005 - 2017 г. Активно участие за членство на България в Световната търговска организация - Женева - 1996 г., членство във Васенарската договореност - 1996, започването на преговорите за членство в ЕС. Активно участие в улесняването на търговията в рамките на UN/ CEFACT - Женева, създаването на Национална експортна стратегия в рамките на МТЦ/ УНКТАД/ СТО - Женева и др.

Външната търговия на България 2018 – 2022 г.