Прочетено: 11

Българският бизнес поставя негативна оценка на цялостната бизнес среда и икономика в страната. Усещането е, че не сме достигнали  нивата преди пандемията. Анкетата, която Българската стопанска камара провежда всяка година сред различни представители на бизнеса, цели да даде насоки на държавата за това как да развива макроикономическата среда. Това каза Мария Минчева, зам.-председател на БСК, в предаването „В развитие“ Bloomberg TV Bulgaria с водещ Вероника Денизова.

Редица пречки, които са идентифицирани всяка година, остават неразрешени. Например, такива проблеми са недостигът на работна ръка и лошата инфраструктура. Съвсем естествено е българският бизнес да е скептичен, когато няма и стабилно управление. В момента се поддържа текущото състояние в някакви допустими рамки, но това не е дългосрочна стратегия.

„Вносът на работна ръка от трети страни може да бъде много по-добре организиран“, коментира гостът. На първо място трябва да се идентифицират държави, които са интересни за българските работодатели. Нужно е да се прави разлика между сезонната заетост и привличането на специалисти дългосрочно.

Според събеседника оценката на бизнеса са институциите е много притеснителна. Подкрепата клони към 0%. Това трябва да е сигнал за народните представители, че тяхната работа е да дават решения. Най-високо доверие има президентската институция, следвана от органите на местната власт и данъчната администрация.

„Ниското доверие в съдебната власт също е проблем и ясен индикатор за бизнес средата. Това също е сериозна пречка пред инвестициите“, отбеляза Минчева. Друга сериозна пречка е влошената пазарна конюнктура и липсата на пазари. Анкетираните се стремят да внедряват нови технологии и да разработват нови продукти, за да преодолеят това предизвикателство.

Минималната работна заплата има няколко приложения. Когато един бизнес разчита на нискоквалифициран труд, това се отразява сериозно на разходите. Вторият аспект е връзката на минималната работна заплата със средната. „Това води до много по-голям разход в бюджета, свързан с възнаграждения и осигурителни вноски“, предупреди гостът. Няма как да достигнем европейски доходи по административен начин.

„Влизането в Шенген е страхотна новина, но се нуждаем от адекватна инфраструктура, която да ни позволи да се възползваме. Това може да стане през стратегически инвестиции“, категорична е Минчева. България се нуждае от обща визия за развитието на икономиката. Това иска бизнесът от политиците.