Девет държави членки на ЕС, сред които и България, обединиха усилията си, за да предотвратят опитите на ЕК да наложи задължителна 40-процентова квота за жените на ръководни постове в публичните компании, съобщи АФП, като се позовава на осведомен дипломатически източник.
Писмото е подписано от България, Великобритания, Естония, Латвия, Литва, Малта, Унгария, Холандия и Чехия. Чехия, Латвия, Естония, Литва, Унгария, Малта, Холандия и Великобритания, пише Insmarket.bg.
"Не подкрепяме приемането на правно задължителни постановления за представителство на жени в бордовете на компании на европейско ниво", заяви източник, цитирайки писмо, изпратено до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу и неговият заместник Вивиан Рединг, която направи предложението за квотата.
В писмото се признава, че "има проблем заради прекалено ниския брой на жените и трябва да се положат усилия за повишаването им в йерархията, но за това са необходими подходи на национално ниво".
Деветте страни вероятно имат достатъчно гласове, за да блокират предложението, когато бъде подложено на гласуване в ЕС.
Предложението на еврокомисарят Вивиан Рединг за по-голямо представителство на жените в бордовете на компаниите беше прието със смесени реакции, като държавите членки подкрепиха целта, но изразиха резерви относно установяването на фиксирани квоти.
Въпросът отново беше подложен на дискусии, когато Европейският парламент блокира номинацията на Ив Мерш от Люксембург в Изпълнителния борд на Европейската централна банка (ЕЦБ), в който влизат само мъже, и поиска от правителствата да издигнат жени кандидати.
Миналата година Рединг призова компаниите да поемат ангажимент, че жените ще заемат 30% от местата в управителните органи на публичните компании до 2015 г. и 40% до 2020г.
Мненията на представители на българския бизнес относно квотите са нееднозначни. Някои смятат, че те са началото на формиране на една по-добра работна среда, в която мъжете и жените се допълват, а не конкурират. Според други българският бизнес е достатъчно еманципиран и без квоти.