30.10.2013

Статистиката работи за това да се обърне към реалните проблеми на икономиката и гражданите. За правителството тя е важна част и предпоставка за политиката. Това заяви вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева на пресконференция след заседанието на кабинета. Тя обяви, че Министерският съвет е приел Стратегия за развитие на Националната статистическа система на България за периода 2013г. – 2017 г.

Вицепремиерът отбеляза, че Стратегията е била изготвена още преди повече от година, но не е била одобрена в рамките на две предходни правителства поради липса на заделени финансови средства за нейното обезпечаване. „Съзнавайки важността на тази дейности, ние не само одобрихме Стратегията, но и сме осигурили средства, така че тя да се реализира“, подчерта г-жа Бобева. Тя добави, че чрез Стратегията България ще изпълни ангажиментите си като държава-член на ЕС в областта на статистика.

В стратегията е залегнала и амбициозната задача да се направи единна входна точка, каквато имат НАП и Статистиката, но като се добави и Агенцията по вписванията. „Ако успеем концептуално до края на годината да изясним всичко и започне техническото осигуряване, се надявам при следващото годишно приключване да успеем“, заяви вицепремиерът по отношение на сроковете за изпълнение на задачата.

Даниела Бобева напомни за стремежа на правителството да намали административната тежест. „Един от инструментите за това е обединението на публични регистри, така че гражданите и фирмите да не обикалят от гише на гише, когато трябва да подават или да получават документи. Интеграцията между трите институции по отношение на регистрите е изключително важен въпрос. Не са много държавите в Европа, където има такава единна точка и ние ще бъдем сред първите, които ще създадем тази възможност“, подчерта вицепремиерът.

Г-жа Бобева отбеляза, че Стратегията не предвижда увеличаване на документацията за бизнеса и събирането на данни няма да натоварва допълнително респондентите. „Електронизацията е един от приоритетите на НСИ“, каза вицепремиерът и добави, че се работи по система за статистическо обхващане на междуфирмената задлъжнялост.

Председателят на НСИ г-жа Ренета Инджова  обърна внимание, че Стратегията се отнася не само до Националния статистически институт, а за всички органи на статистиката, съгласувана е с всички министерства и е одобрена от Националния статистически съвет. Г-жа Инджова отбеляза, че се предвиждат около 9 млн.лв. за инвестиции през целия период, като те ще бъдат вложени във всички органи на статистиката. „Не става дума за увеличаване на разходи в бюрократично звено. Средствата са необходими за допълнителна дейност по 40 регламента, поставени от Европа“, подчерта председателят на НСИ.

Г-жа Инджова отбеляза, че регионалната статистика буди голям интерес – както от страна на институциите, така и на бизнеса. „Важно е да сме в състояние да мапираме процеси, сфери и дейности, които на регионално ниво да показват информация в картографски вид. Това е най- модерното направление, в което ще правим инвестиции и геореферирана статистика. Искаме да произвеждаме консистентна информация по множество показатели на всяко локализирано географско място“, каза председателят на НСИ. Г-жа Инджова отбеляза някои от сферите, в които ще се произвежда нова информация - региони, води, ресурси, устойчиво развитие, образование, здравеопазване, правосъдие и съдебна система. Председателят на НСИ изтъкна също така жизненото равнище и линията на бедността. „Ще събираме информация по по- модерни начини и ще улесняваме респондентите“, каза г-жа Инджова.

Вицепремиерът Даниела Бобева обяви, че има постъпили инвестиционни намерения за „Дестинация рила“, зад които застават престижни френски инвеститори. „Става дума за 6-годишна инвестиция за 550 млн. евро и за осигуряване на целогодишен планински туризъм“, каза вицепремиерът. Г-жа Бобева добави, че е формирана работа група на ниво зам.-министри, която ще прегледа инвестиционните намерения и ще оцени в каква степен проектът представлява интерес. Ръководител на работната група ще бъде зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев.

Дата: 30.10.2013

Източник: Министерски съвет

Прочетено: 3861