Работодателите протестират срещу намерението на КНСБ да саботира с протести преговорите за работните заплати
ДЕКЛАРАЦИЯ
на
АСОЦИАЦИЯ НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ РАБОТОДАТЕЛИ - АОБР
По повод съобщението на пресцентъра на КНСБ от 19 май т.г. относно преговорите за препоръчителния процент за работните заплати в реалния сектор на икономиката и насрочената за 3 юни т.г. протестна демонстрация пред една от работодателските организации, Асоциацията на организациите на българските работодатели заявява:
1. В настоящия момент преговорите продължават при активното участие на двете страни. В страните от ЕС преговори се водят в обстановка на цивилизован конструктивен диалог, а не под натиск. Действията на КНСБ могат само да доведат до провал на двустранните преговори.
2. КНСБ трябва да обясни пред обществеността защо не приема предложенията на работодателите за диференцирани проценти на повишение на заплатите на нископлатените и високоплатените работници и служители, което е много по-социално ориентирано от тяхното предложение за еднакъв процент за всички. Съгласно предложението на работодателите най-ниските заплати се предвижда да нараснат с двуцифрено число.
3. Има 3 основни причини за диференциация на препоръчителния индекс според размера на заплатите:
а) Предложеният от синдикатите единен процент - 17,57 на сто означава работна заплата от 200 лв. да нарасне с 35 лв., а заплата от 1000 лв. - със 175 лв., което ще засили социалното неравенство.
б) Ефектът от въвеждането на плоския данък беше противоположен за ниските и за високите заплати. Съгласно изчисленията на КНСБ, нетната заплата на зает с 220 лв. спадна с 11,6 на сто, за 300 лв. - с 6,9 на сто, за 400 лв. - 2,5 на сто. В същото време, нетната заплата на зает с 1000 лв. заплата нарасна със 7,2 на сто, за 1200 лв. - с 8,5 на сто, за 1400 лв. - с 9,6 на сто. Ако се приложи предлаганият от синдикатите единен процент, нетната заплата на заетия с 220 лв. ще нарасне с 6 на сто, а на този с 1400 лв. - с 27,2 на сто.
в) На 7 декември 2007 г. беше сключено двустранно споразумение между националните синдикални и работодателски организации във връзка с ефекта от въвеждането на плоския данък. Точка 4 от това споразумение гласи:
„т.4. Страните заявяват, че при предстоящото договаряне на препоръчителен индекс за повишаване на средната работна заплата през 2008 г. в реалния сектор на икономиката ще диференцират индексите с оглед да се осигури реално нарастване на разполагаемите доходи на работниците и служителите, с отчитане на ефекта от въвеждането на плоския данък”
КНСБ трябва да обясни защо за пореден път се отказва от постигнатото последно споразумение между социалните партньори, което носи и подписа на президента на КНСБ и е сключено само 6 месеца преди настоящите преговори.
Ръководството на КНСБ трябва да обясни защо счита, че еднаквият процент на повишение на заплатите е социално по-справедлив.
Ние възприемаме действията на КНСБ като опит да се дестабилизира социално-икономическата обстановка в страната в момент, в който българската икономика и без това изпитва сериозни трудности. Подобно поведение е неконструктивно и ще доведе до влошаване на двустранния социален диалог.
София, 21 май 2008 г.
**********************************************
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) е учредена през 1995 г., като обединение на официално признатите за представителни организации на работодателите в Република България, имащо за цел да координира позициите на своите членове и да съдейства за консолидиране, балансиране и единно представляване на техните интереси. АОБР е член на Международната организация на работодателите, която участва в работата на Международната организация на труда. През 2008 г. АОБР се председателства от Асоциацията на индустриалния капитал в България, по силата на заложения в Устава ротационен принцип на управление.
В АОБР членуват:
-
Асоциация на индустриалния капитал в България;
-
Българска стопанска камара
-
Българска търговско-промишлена палата
-
БСЧП "Възраждане"
-
Съюз за стопанска инициатиза