30.03.2016

Основните рискове са свързани с навлизането на Иран на пазара

Спадът на цените на петрола се оценява като дългосрочен, а те се очаква да влияят все по-слабо върху бизнеса на компаниите в световен мащаб. Това се посочва в анализ на „Кофас“ за икономическата стабилност на Турция и цените на петрола.

Според анализаторите бежанската криза и свързаните с нея геополитически промени придобиват все по-значими икономически измерения. В доклада се посочва, че страна като Турция, въпреки че е изложена на миграционен натиск, запазва относително добра икономическа стабилност и не се характеризира със сериозно увеличаване на рисковете. Външният натиск върви заедно с намаляване на вътрешнополитическите напрежения, като това може да допринесе за растежа на страната. Предвижда се растеж от 3,6% за 2016 г., като това се дължи на бавното възстановяване на световната икономика повече, отколкото на терористичните атаки.

Двете негативни отражения, които се наблюдават към момента, са спад в продажбите на жилища и в оборотите на търговските центрове.

„По този начин въпреки неблагоприятното отражение на глобалната среда, Турция остава относително стабилна в икономическо отношение, въпреки трудностите в региона. Очакваме туристическата индустрия там да пострада, както заради средата, така и заради самоубийствените атентати и влошаването на отношенията с Русия. Това обаче е възможност за страната ни”, отбелязва Милена Виденова, управител на компанията за България.

По отношение на петрола, геополитическите промени също ще оказват по-малко влияние върху цените на тази суровина. Основните рискове са свързани с навлизането на Иран на пазара. Затова и не се очаква цените на суровината да се покачат по-силно. Въпреки това очакванията са петролът да достигне до 45 долара за барел до края на 2008 г.

„Причините за спада са забавеният икономически растеж и намалено потребление, особено в големи икономики като Китай, комбинирано с висок добив, включително неконвенционални горива в САЩ. Извън чисто пазарната логика, на петролния пазар има сблъсък на геополитически интереси между основните страни-износителки”, добави Милена Виденова.

Дата: 30.03.2016

Източник: еcon.bg

Прочетено: 1125