20.10.2016

Двама кандидати нямало да успеят да подготвят офертите си в сегашния срок.

Удължаване с месец на срока за подаване на оферти за резервиране на капацитет на бъдещата газова връзка между България и Гърция ще предложи на българския и гръцкия енергийни регулатори проектната компания "Ай Си Джи Би", която ще изгражда интерконектора. Това съобщи пред журналисти българският изпълнителен директор на дружеството Теодора Георгиева, която се включи в Четвъртата Черноморска петролна и газова конференция, чието издание тази година е в София.

Сегашният краен срок за участие във втората фаза от пазарния тест за българо-гръцката връзка, в която кандидатите за пренасят газ през тръбата трябва да внесат обвързващи оферти с цена и количества, изтича на 31 октомври 2016 г. Тъй като обаче двама потенциални кандидати досега са играли през гръцката "Газтрейд", а сега смятат да участват отделно, но нямат време да подготвят предложенията си, "Ай Си Джи Би" ще поиска от двата регулаторни органа да даде още месец време, стана ясно от обясненията на Георгиева.

В първата фаза на пазарния тест интерес към капацитета на връзката от 3 млрд. куб. м годишно заявиха девет компании. Те бяха гръцката ДЕПА и италианската "Едисон", които са акционери от гръцка страна в газовата връзка, българската "Булгаргаз“, която иска да внася оттам договорените 1 млрд. куб. м азерски газ от находището "Шах Дениз ІІ“, азерската държавна компания СОКАР, която участва в разработването на това находище, румънската "О Ем Ви Петром" (OMV PETROM), частните български газоразпределителни компании "Ситигаз България" и "Черноморска технологична компания", компанията "Нобъл“ и гръцката "Газтрейд“.

В началото на октомври енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че в рамките на втория етап са се появили още четирима нови кандидати, но все още няма подадени обвързващи оферти.

И към днешна дата няма внесени предложения, но традиционно те се подават в края на срока, обясни Георгиева сега и допълни, че именно за да се увеличат шансовете за привличане на повече транзитьори ще се внесе искането за удължаване на пазарния тест.

Тя потвърди, че компанията "Нобъл Енерджи", която първоначално подаде заявление за интерес, се е отказала да внесе оферта. Мотивът бил, че в момента дружеството е в процедура на смяна на собствеността. Става дума за хонгконгски търговец на газ, а не американската "Нобъл", която се занимава с добив на природен газ и разработва газово находище в Кипър, обясни Георгиева и отдаде объркването на еднаквите имена на компаниите.

Американската "Шениер", която преди време проявяваше интерес да внася природен газ в България през гръцката връзка и на която се е разчитало да се включи в пазарния тест, също няма да участва, тъй като интересът й бил да доставя втечнен газ до бъдещия терминал в Александруполис, в който България иска да стане акционер, стана ясно от обясненията на Георгиева.

Тя посочи, че проектната компания разчита на максимален интерес към капацитета на връзката, тъй като на тяхна база ще се преговаря за кредитирането на проекта, оценяван на 220 млн. евро. Ако офертите не запълнят цялата тръба, за разликата ще се иска финансиране от структурните фондове на Европейския съюз през бюджетите на оперативните програми на България и Гърция, посочи Георгиева. Опитите на проектната компания да получи 35 млн. евро по механизма на Европейската комисия "Свързана Европа" са пропаднали, но от Брюксел било обещано при незапълване на капацитета да се даде от еврофондовете нужния остатък от средства за построяването на интерконектора.

Дата: 20.10.2016

Източник: Mediapool.bg

Прочетено: 938