Сред претендентите са две български банки – "Българо-американска кредитна банка" и "Инвестбанк", в която мажоритарен акционер е туристическата фирма на Петя Славова "Феста".
Един стар и трима нови кандидати са заявили интерес към втория опит за продажба на търговската банка "Виктория", която е дъщерна на фалиралата КТБ, става ясно от съобщение на синдиците на КТБ в понеделник.
Сред претендентите са две български банки – "Българо-американска кредитна банка" (БАКВ) на Цветелина Бориславова, която се включи и в предишната процедура, "Инвестбанк", в която мажоритарен акционер е туристическата фирма на Петя Славова "Феста".
Писмо за интерес е внесла и създадената преди дни "Вабо Интернал" АД, в която 50 процента държи фирмата на бившия пътен и настоящ хазартен бос Васил Божков "Нове Интернал", а останалите са на "Вабо 2012 г.". Предметът на дейност на регистрираната на 18 юли 2017 г. "Вабо Интернал" е търговска дейност в страната и в чужбина, участие в други търговски дружества, комисионерска дейност, маркетинг и мениджмънт и други. Нейният капитал е 50 хил. лв., сочи справка в Търговския регистър.
Чуждестранния кандидат е нещо като обединение между на три австрийски финансови фирми, за които публичната информация е силно ограничена. Чуждите кандидати са регистрираните във Виена "Керблер Холлдинг" (Kerbler Holding GmbH), която се занимава с финансово управление на активи, "Имфар Бетайлигунгс" (Imfarr Beteiligungs GmbH), както и "Грийн Файненс" (Green Finance GmbH), която според сайта й се занимава с екологични решения за намаляване на месечните сметки.
Предстои анализ и оценка на профила на кандидатите, предоставените от тях писма за интерес, вкл. съпътстваща информация, както и консултация с надзорния орган - Българска народна банка.
Първият опит за продажба на банката приключи през март 2017 г., след като БНБ не разреши покупката на "Виктория" от турската "Търговска банка Д", собственост на познатия от безмитната търговия и с бензиностанции бизнесмен Фуат Гювен, който развива бизнес в различни сектори в България, Турция и Русия. Мотивът бе, че предлаганият план за стабилизиране на "Виктория" е рисков за самата Д-банк.
БАКБ на Цветелина Бориславова също бе поканена на финални преговори със синдиците на КТБ, като на финала остана само Д-банк. БАКВ обаче явно не се отказва от опитите да придобие "Виктория", която е една от малките банки в България.
Преди затварянето й заедно с КТБ през 2014 г. ТБ "Виктория" беше 21-ва сред 30 участника на българския банков пазар. Според проведените от БНБ стрес тестове продаваната банка е в добра кондиция и може да извършва дейност.
Тя е успяла да привлече 30 млн. лв. за увеличаване на капитала си, успешно е реализирала сделка с Visa Inc, от която е спечелила над 3 млн. лв. и е успяла да покрие дългове към КТБ за над 33 млн. лв., стана ясно при обявяването на новата процедура за продажба.
Към края на май 2017 г. активите на банка "Виктория" възлизат на 127.6 млн. лв., а пасивите й са за над 92 млн. лв. От тях 85 млн. лв. са към КТБ. Собственият капитал на банката е 34.7 млн. лв., а регистрираният и внесен капитал възлиза на 122 млн. лв.
Писма за интерес от потенциалните купувачи трябва да включват предмета и сферата им на дейност, финансова информация за последните три години – финансови отчети и ключови финансови и нефинансови показатели, структурата на собствеността, участия в други дружества и структури от финансовия и нефинансовия сектор.
В него трябва да се съдържа още информация за опита им в банковото дело или финансовия сектор на територията на Европейския съюз и на Балканите.
Кандидатите трябва да представят и мотиви за интереса към придобиване на банката, както и декларация относно способността им да покрият изискванията за банков лиценз, съгласно нормативните документи.
Подадените писма за интерес ще бъдат разгледани от синдиците на КТБ – Ангел Донов и Кристи Маринова. Потенциалните купувачи, на които ще бъде предложено предоставянето на информационния меморандум на банката, ще бъдат уведомени писмено.
Вторият етап от процедурата е подаване на необвързващи оферти, изготвени на база предоставен информационен меморандум.
През третия етап кандидатите ще могат да направят дю дилиджънс на банката и да подадат обвързващи оферти.
Последният, четвърти, етап е избора на купувач, получаването на регулаторните разрешения и сключването на сделката.