Ако електроенергията за бизнеса продължи да поскъпва, това неминуемо ще се отрази и на гражданите, предупреди в Сутрешния блок на ТВ Европа зам.-председателят на БСК Камен Колев. Очакванията са цената да се повиши с до 60%.
Камен Колев – зам.-председател на БСК:
„Ако електроенергията ви е само 5 % в себестойността, това означава, че ще имате поне 3 % веднага увеличение на себестойността – стоки като хляб, мляко и други .. най-жизнено необходимите стоки. Те неизбежно ще се отразят в кошницата и от там в инфлацията. Но по отношение на базовия бизнес, да кажем металургия, стъкларска промишленост, шивашка промишленост, там електроенергията е много по-голяма част от себестойността. Което означава, че това неминуемо ще доведе до свиване на пазара, съкращаване, с цел да се запази това, което може.“
В края на миналата година имаше среща на синдикати и работодатели с енергийния министър Теменужка Петкова, за да обсъдят увеличението с между 30 и 60 % на електроенергията за бизнеса, което според тях не е основателно.
Камен Колев – зам.-председател на БСК:
„Търговците на ток казват, че производителите не сключват с тях дългосрочни договори, което ги поставя в риск да изпълнят задълженията си към клиентите. Затова вдигат цените. + За нас е ясно, че цената ще расте, но такива скокове от 30-60 % въобще не могат да бъдат преглътнати от бизнеса.“
И бизнесът, и синдикатите обявиха, че ще излязат на протест, ако не бъде ограничен този скок в цената на електроенергията. Това ще се случи, ако набелязаните мерки за овладяване на поскъпването не дадат резултат. Те трябва да влязат в сила на 9 януари. Сред тях са намаляване на гаранциите за участниците в независимата енергийна борса и отпадане възможността производителите на ток да ограничават кръга на участниците в търговете за електроенергия, защото по този начин се намалява конкуренцията и се пречи и на продавачите, и на купувачите да постигнат добра цена.
Камен Колев – зам.-председател на БСК:
„Задължението за продажба на всичките количества на борсата смятаме, че ще бъде един верен ход за нормализиране на състоянието и осигуряването на тази прозрачност.“
Основната стъпка за ограничаването на драстичното поскъпване, според работодателите, е въвеждането на контрол върху самата енергийна борса.
Камен Колев – зам.-председател на БСК:
„Но кардиналната стъпка, която още не е извървяна, е изграждането на клирингова къща, което да повиши доверието между участници на борсата, да гарантира на продавачите платежоспособността на участниците и разплащането между тях. Дотогава, докато се нормализират нещата, ние съветваме нашите членове, над 50 хиляди фирми, да преценят цените, които им се предлагат на свободния пазар и да се върнат на регулирания пазар. Парадоксалното е, че сега цените на регулирания пазар са по-ниски, отколкото на свободния.“
Бизнесът призова и за още мерки, които да бъдат насочени най-вече в гарантиране на прозрачност на сделките на енергийната борса
вж. ВИДЕО