25.07.2019

Шест наказателни процедури срещу България стартира Европейската комисия през м. юли 2019 г.

С ежемесечния пакет от решения Европейската комисия предприема правни действия срещу държавите членки, които не изпълняват своите задължения, произтичащи от правото на ЕС.

Решенията по процедури за нарушения спрямо България са в следните области:

  • Околна среда

Европейската комисия предяви иск срещу България пред Съда на ЕС във връзка с лошото качество на въздуха. България не спазва пределно допустимите стойности за серен диоксид (SO2). Най-скорошните данни за серния диоксид (SO2), които държавата е предоставила, показват трайно неспазване на пределно допустимите почасови и дневни стойности на SO2 в югоизточната част на страната, където се намират четирите най-големи топлоелектрически централи в България. От 2005 г. насам са в сила разпоредби на ЕС за пределно допустимите стойности и концентрацията на SO2 в атмосферния въздух. Те започнаха да се прилагат за България от присъединяването ѝ към ЕС на 1 януари 2007 г.

С днешното решение за втори път се предявява иск пред Съда на Европейския съюз за неспазване от страна на България на стандартите на ЕС за качество на въздуха. В решението си от 5 април 2017 г. Съдът потвърди, че България не е спазила пределно допустимите стойности за прахови частици ПЧ10 (Комисия/България, C-488/15). Повече информация ще намерите в прикаченото съобщение за медиите. 

  • Цифров единен пазар

Комисията ще изпрати мотивирани становища на България и още две държави членки поради това, че не са уведомили за пълното транспониране на правото на ЕС относно достъпността на уебсайтовете и мобилните приложения (Директива (ЕС) 2016/2102). 

  • Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП

Европейската комисия реши да изпрати две официални уведомителни писма на България относно налаганите от страната ограничения за предоставянето на услуги. Първото официално уведомително писмо се отнася до ограничения за временното трансгранично предоставяне на частни охранителни услуги. Второто официално уведомително писмо се отнася до правна разпоредба, с която се определя продължителността на временното трансгранично предоставяне на услуги. 

  • Правосъдие, потребители и равнопоставеност между половете

Комисията реши днес да изпрати мотивирано становище на България във връзка с липсата на транспониране на правилата на ЕС относно признаването на съдебни решения, с които се налагат наказания лишаване от свобода (Рамково решение 2008/909/ПВР на Съвета). С тези правила се гарантира взаимното признаване на съдебни решения по наказателни дела, с които се налагат присъди за лишаване от свобода. България не е съобщила за приемането на национално законодателство, транспониращо разпоредбите на рамковото решение, нито е предоставила задоволителни отговори относно приключването на текущите законодателни процедури. 

  • Миграция, вътрешни работи и гражданство

Комисията реши да изпрати официални уведомителни писма на 7 държави членки, сред които и България, поради това, че не са приложили правилата на ЕС относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография (Директива 2011/93/ЕС).

  • Данъчно облагане и митнически съюз

Комисията реши днес да изпрати официално уведомително писмо на България, тъй като нейните национални правила не са в съответствие с правилата на ЕС относно наказателно-правните санкции за пазарна злоупотреба (Директива 2014/57/ЕС). 

Дата: 25.07.2019

Източник: Европейска комисия

Прочетено: 17201