05.08.2020

50% от компаниите, които анкетираме в проучване за ролята на автоматизацията в българската индустрия, са отложили плановете си за автоматизация. Това заяви Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA), в предването "Бизнес Старт" с водещ Христо Николов.

Данните от проучването са предварителни, тъй като то ще продължи до октомври 2020 г.

„Желанието за автоматизация преобладава – 60% биха искали автоматизация на производството, а останалите на административни процеси“.

По думите на госта перспективите за бъдещето остават положителни, защото автоматизацията няма как да спре.

„Големите производствени компании имат добре установена предпазна инфраструктура, съставена от редица системи, които да регулират трафика на данни и потенциални киберзаплахи“, обясни Кристиян Михайлов.

"Роботите са част от веригата на производство и имат десетки системи, които да ги поддържат. Така, че трудно можем да кажем, че един робот може да бъде елементарно хакнат."

Във връзка с изследването, което показва нива на уязвимост в софтуера на роботите на ABB и Kuka, Кристиян Михайлов, заяви че, лесно може да бъде локазирано отклонение в прозводствения процес с помощни механизми

Според Кристиян Михайлов най-често срещания ефект от кибератака е спирането на производствения процес, но и съществавува опасност от кражба на информация.

"Много по-лесен е промишления шпионаж, отколкото пробива отвън."

Михайлов каза още, че роботите все повече навлизат в българската индустрия.

Целия разговор гледайте във видеото.

Дата: 05.08.2020

Източник: Bloomberg TV Bulgaria

Прочетено: 4525