По-голямата част от работодателите у нас са успели да компенсират инфлацията през тази година в заплатите. Това показва допитване до членовете на Българската стопанска камара, поръчано от bTV.
На въпрос "Компенсирахте ли инфлацията в доходите на работниците си" - 79 на сто казват "да". 21 процента съответно отговарят отрицателно. 63 на сто от работодателите са компенсирали инфлацията с ръст на заплатите, 14% като са увеличили месечните ваучери, които дават на работниците, 8 на сто са дали годишен бонус, а 5% - тримесечен бонус.
Част от работодателите са комбинирали няколко от тези начини.
Данаил Стефанов работи в печатница от началото на март. И въпреки че работодателят е увеличил заплатите, пак трудно се справя с нарастващите цени.
"Цените са много високи. В момента 750 лева ми идва на месец отоплението вкъщи, за дома. Останалото от заплатата трябва да влезе за други нужди", заяви Данаил Стефанов.
Управителят на фирмата казва, че заплатите са увеличени средно с около 12%.
"В момента, в който установихме, че има леко успокоение на тенденциите на суровините и материалите, да не се увеличават в по-високи граници, предприехме увеличение на основната работна заплата, както и на заработките. Предвиждаме и коледни бонуси, както всяка година да раздадем допълнително", обясни Николай Радев, управител на фирмата.
По-голямата част от работодателите са компенсирали инфлацията, като са увеличили заплатата, показва проучването на стопанската камара. На второ място - като са увеличили ваучерите за храна.
"При всички случаи, когато е толкова голяма инфлацията и особено, за да се мотивират по-младите служители, трябва да се търси инструмент с по-бърз ефект, той е или вдигане на заплатите, или ваучерите за храна, да изчакаш за годишен бонус, за да компенсираш инфлацията, е твърде дълъг период от време", коментира Георги Първанов, HR експерт, член на УС на Българска конфедерация по заетост.
1/5 от фирмите не са успели да компенсират инфлацията.
"Разбира се – една част не е могла да се справи с това предизвикателство и то е обяснимо, няма как при всички приходите да са се увеличили, защото има компании, които работят на поръчки, които отдавна са направени на фиксирани цени", отбеляза Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара.
Очакванията за покачване на цените и, по-конкретно на цената на труда, кара повечето работодатели да включват в плановете си за 2023 г. ръст на възнагражденията, показва още проучването на стопанската камара. Всеки пети планира запазване на заплатите догодина.