Жаклин Цочева, директор "Корпоративни комуникации, регулаторни въпроси и устойчиво развитие" в "Кока-Кола ХБК България" отговаря на въпросите на „Капитал“
Г-жо Цочева, за пореден път "Кока-Кола ХБК" бе утвърдена като най-устойчивата компания за напитки в света от Глобалния годишник на S&P за устойчиво развитие за 2024, като бе призната и за най-устойчивата компания за напитки в света според Индексите за устойчивост на "Дау Джоунс" (DJSI) за 2023 г. Какво означават за вас тези постижения?
Признанията от Глобалния годишник на S&P и Индексите за устойчивост на "Дау Джоунс" са особено ценни за всички нас в "Кока-Кола ХБК". За поредна година те доказват, че действията ни, посветени на устойчивото развитие и отговорното бизнес управление, са успешни и се оценяват на световно ниво. Глобалните резултати на компанията ни я позиционират в топ 1% измежду 9400 компании в 62 индустрии. Всяко постижение отразява нашата ангажираност към постигане на високи стандарти в областта на опазването на околната среда, инвестирането в младите хора и устойчивото икономическо развитие. За нас това означава, че правим последователни стъпки в правилната посока и продължаваме да налагаме стандарти по отношение на устойчивостта и социалната отговорност. Това е и поредният стимул да продължим да инвестираме в иновации и да надграждаме нашите дългогодишни практики, като се стремим да постигаме все по-високи резултати в бъдеще. Да, пътят не е равен, нито лек, но знам, че трудностите ще продължат да предизвикват най-доброто у нас. Защото зад всеки от успехите ни стои един обединен, отдаден и доказано ефективен екип, който чувства и приема целите и ценностите на компанията ни като свои.
В продължение на дълги години "Кока-Кола ХБК България" поддържа и надгражда програми като "Моят зелен град" и #YouthEmpowered. Какво влияние оказват те на обществото и средата, в която живеем?
Вярвам, че тези програми, както и редица други, надграждани от компанията през годините, успяват да окажат значително влияние върху обществото и околната среда, допринасяйки за множество положителни промени.
Инициативата "Моят зелен град" се провежда в подкрепа на глобалните ни ангажименти до 2030 г. да постигнем еквивалента на 100% събиране и рециклиране на всяка продадена от компанията бутилка или кен, както и до 2040 г. да се превърнем в изцяло въглеродно неутрална компания. През изминалата година с нашите над 1000 доброволци от цялата страна събрахме разделно 3.5 тона отпадъци, които бяха предадени за рециклиране. Проведохме и две залесителни акции, съответно с широколистни и иглолистни видове в Пловдив и София. Като част от предишните издания на кампанията екипът ни успя да озелени, почисти и облагороди редица местности, горски пространства и паркове в страната. Това е инициатива, която устойчиво надграждаме вече 17 години и планираме да поддържаме и развиваме и занапред, тъй като ясно виждаме положителното ѝ отражение върху природата и промяната на нагласите и отношението на хората към опазването ѝ.
В същото време програмата #YouthEmpowered, в която през последните 7 години над 460 експерти се включиха с голямо желание, насърчава младите хора в страната да развиват своите умения и потенциал, осигурявайки им ценни знания и досег с реалния бизнес. Благодарение на инициативата към момента 25 000 младежи от различни области на България са получили полезни уроци и съвети, за да навлязат по-лесно на пазара на труда след завършване на образованието си. Програмата не само подпомага индивидуалното развитие, но и създава мрежа от млади таланти, които могат да допринасят за подобряване на обществото и решаване на социални предизвикателства. Ето защо благодаря от сърце на всички колеги, които с ентусиазъм споделят знанията и опита си със следващите поколения, както и на всички партньори в лицето на редица университети, училища и неправителствени организации, с които заедно допринасяме за по-успешната кариерна реализация на младите хора в страната.
Цялото интервю с Жаклин Цочева може да прочетете тук.