28.10.2024

 

Николета Атанасова (50) е председател на Българската камара за охрана и сигурност. Бакалавър по информационни технологии, магистър и доктор във Военна академия „Г. С. Раковски“ – София, следдипломна квалификация „Право“, автор на книгите „Управление на сигурността“, „Електронен мониторинг на осъдени лица“ и „Практически наръчник за охранители“. Има над 20 г. опит в сферата на частните услуги за сигурност.

В другите европейски държави това е прилично уважавана професия, у нас проблемът са ниските заплати и недостатъчно добрите условия на труд.

– Започвате като редови охранител в голяма охранителна фирма, след това сте мениджър „Лична охрана“ в сериозна корпоративна структура; основоположник на електронното наблюдение на осъдени лица в България по проект на Министерство на правосъдието; директор „Сигурност“ за България в международната компания G4S. Кое в сферата на охраната и сигурността представлява интерес за вас?

– Сигурността е втората по значимост потребност на хората след физиологичните нужди. Аз започнах като охранител временно, но после ме привлече сигурността като призвание, философия и начин на мислене. Когато частната охранителна дейност навлизаше на българския пазар, тя се възприемаше като цивилен вариант на полицейската дейност и военното дело. Тук не включвам мутренските формирования, които пък съвсем изкривяваха образа на охранителната професия. С годините обаче ролята на частните услуги за сигурност придоби друг смисъл и значение. На тях започна да се гледа като на спомагателна дейност към основния бизнес на клиентите, която се прилага в различни форми, но винаги на основата на защитата на хората и активите – материални, информационни, дори репутационни. Предизвикателството е, че приложното поле на охранителната професия лежи точно между правата на ползвателите на охранителни услуги и правата на останалите граждани – да се защитават правата на едните, без да се нарушават правата на другите.

– Под „охранител“ най-често разбираме човек, който наблюдава за реда във фирма, обществено място… Какво всъщност прави охранителят?

– Охранителят е длъжностно лице според Закона за частната охранителна дейност и предоставените му от закона правомощия в района на обекта, който охранява, са по-големи от тези на обикновените граждани. Такива правомощия са: проверка на самоличност, проверка за оръжие, на багаж, автомобили, упражняване на сила и задържане на нарушител/и при определените от ЗЧОД случаи. Законосъобразното упражняване на правата на охранителите в качеството им на длъжностни лица изисква специално обучение, което също е регламентирано в закона и е условие за започване на работа като охрана. Другото най-важно качество за добрия охранител, всъщност е характеристика на личността – отговорност. Отговорният човек прави нещата по правилния начин и това го прави добър в работата му. Останалите компетенции се придобиват при добра вътрешна или външна мотивация.

Охранителите не заместват полицаите, но присъствието им на толкова много обекти пряко или косвено допринася за обществената сигурност. А къде има нужда от охранители? Навсякъде, където има имущество, което трябва да бъде защитено.

Цялото интервю може да прочетете на ТУК

 

Дата: 28.10.2024

Източник: БКОС

Прочетено: 67