В следващите 15-20 години всеки втори работещ ще бъде над 55-годишна възраст
Работната сила застарява. В почти всяка компания вече има работници от четири поколения, а възрастовата разлика между най-младите и най-възрастните хора от персонала е голяма.
Все по-трудно става да се менажират хората, защото имат различни модели на поведение и мотивация за работа. Възрастовите различия водят до разделения дори в на общуване
Различните поколения в работна среда се управляват не като се предпочита едно пред друго поколение, а преди всичко чрез разбиране, признаване правото на поколенческа идентичност и използване на силните страни на поколенията в интерес на работата. Различията ни правят по-силни, защото съчетават уникален опит, умения, способности и начини на мислене. Това позволява да се вземат по ефективни решения и да се отключат нови идеи и подходи за справяне с предизвикателствата.
Все още на възрастовото многообразие се гледа като на проблем, а не като на възможност. И това дава своите последствия. Около 40% от конфликтите и противоречията в екипите, се дължат на възрастови различия. Над 70% от работещите (вкл. ръководители) проявяват пристрастно, предубедено, негативно или дискриминиращо отношение към индивиди и групи въз основа на тяхната възраст (ейджизъм).
Това коментира за инициативата “Спешна демографска ситуация” ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара д-р Томчо Томов в предаването “Без претенции” по Дарик радио.
Вижте цялото интервю във видеото.