60 регистрации от личности, институции и компании бяха направени до крайния срок за участие в „Наградите на БАИТ“ за 2024 г.
С 12 кандидатури най-оспорвана в това издание е категорията Образователна награда. Сили в нея мерят програми и инициативи, в сътрудничество между средни или висши учебни заведения и ИТ бизнеса. Представени са както утвърдени, работещи от няколко години решения, като „ГИС в училище“ и НП "Обучение за ИТ умения и кариера", така и иновативни форми на сътрудничество межди висши учебни заведения и компании - ВВМУ "Никола Й. Вапцаров", ВУТП, Стопански факултет към СУ „Св. Климент Охридски“.
И в това издание сe запазва традицията за засилена конкуренция за Младежката награда, където ученици и студенти участват със собствени проекти в ИТ сферата. Журито ще оценява 11 изключително разнообразни разработки, свързани с автономни роботи, дронове, квантови системи за изчисления и анализ, създаване на схеми с помощта на изкуствен интелект и платформи, насочени към крайните потребители.
С по 8 заявки са категориите Журналистическа награда, където сили мерят представители на различни медии, които работят по ИТ теми и Публична администрация, в която институциите представят реализирани и работещи проекти, в полза на гражданите и бизнеса.
7 компании демонстрират степента си на дигитализация в категорията ИКТ проект, успешно внедрен в компания извън ИКТ сектора. Категорията е отворена за компании от всички сектори на икономиката. В нея се надпреварват първият ко-водещ в телевизия, генериран с изкуствен интелект – AI Иван, както и действащи проекти, оптимизиращи дейността на производител на опаковъчни фолиа, на дистрибуторска компания и на оператора на летище София.
7 компании мерят сили в категория Успешен български ИКТ продукт/услуга, в която участват безхартиен начин за управление на документи, видеоплатформа за стрийминг, SaaS платформа, която решава предизвикателства с помощта на изкуствен интелект, както и бизнес решения за енергийни и ютилити услуги.
7 фирми се конкурират в категория STARTUP, като прилагат ИТ технологии в сфери като образование, кариера, хотелиерство.
Журито започва работата си по оценяване на подадените кандидатури, като номинираните в отделните категории ще станат известни след средата на месец януари.
Номинираните в конкурса отново ще получат възможността да се представят с кратко видео по време на церемонията. Клипът следва да е с продължителност до 30 секунди и да представя проекта на номинирания. Изискванията за видео са налични на сайта на Наградите (https://bait-awards.bg/pages/Nominated/.
Наградата за специален принос се връчва по решение на журито, чрез вътрешни номинации, като за тази категория не се подават кандидатури.
Победителите в конкурса ще получат поименни плакети и грамоти, както и годишни абонаменти за правноинформационни системи „Сиела Норми“ и ваучери, за чиято стойност спечелилите ще могат да закупят книги от книжарници „Сиела“. Кантек ще подари на всеки от победителите мултифункционално устройство Canon PIXMA G3430 ( wireless, print, copy, scan).
Тази година конкурсът е със специалното участие на Владимир Койлазов, съосновател на Chaos и лидер на Chaos Innovation Lab и Христо Велев, основател на студиото за визуални ефекти Bottleship VFX. Българският принос в глобалния свят на творческите индустрии ще е фокусът на разговора на сцената по време на церемонията, която ще се състои през февруари 2025 г.
Конкурсът и церемонията за връчване на наградите на БАИТ за 2024 г. се провеждат в партньорство с: БНР, Bloomberg TV Bulgaria, TechNews, ИАНМСП, НСОРБ, Manager.bg, b2b Media, Sofia Tech Park, бгПРЕДПРИЕМАЧ, Pixel Media, Инженер.bg, ДигиталнаИндустрия.bg, БТПП, Tech.OFFNews.bg, БСК, Uchi.bg, Lider.bg, Дигитални истории, Zone4Tech, divna.tech и DevStyler.