Членовете на Асоциацията на организациите на работодателите в България (АОБР) – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, проведоха днес (9 януари 2025 г.) поредица от срещи с парламентарните групи с цел осигуряване на подкрепа за продължаване на компенсациите за небитовите потребители на електроенергия.
По време на срещите председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България и ротационен председател на АОБР за 2025 г. Васил Велев отбеляза голямата тревога на старта на Новата година, предвид че няма приет бюджет и удължителен закон и, съответно – няма законово основание за продължаване на програмата за компенсиране на високите цени на електроенергията. Той посочи, че за последните два месеца на миналата година цената в България на пазара „ден напред“ е с 50 процента по-висока от тази във Франция, Германия, Нидерландия и в пъти по-висока отколкото в Северна Европа, а се конкурират на едни и същи пазари. По думите му, това е Европа на три скорости. За нас е много важно да има послание към бизнеса, че такъв механизъм, макар и със закъснение, ще има, каза Васил Велев. Той посочи, че в Закона за събирането на приходите и разходите през 2025 г. е предвиден такъв механизъм, но той не е гарантиран. Само параграфът не е достатъчен, трябва и Министерският съвет да приеме програма за компенсиране, допълни Велев.
Работодателите получиха подкрепа от страна на парламентарните групи "БСП - Обединена левица", "ДПС-Ново начало", "Демокрация права и свободи - ДПС" и "Продължаваме Промяната - Демократична България". Народните представители от четирите парламентарни групи изразиха категоричното си съгласие с аргументите и исканията на работодателските организации.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която участва в срещата с ПГ "БСП - Обединена Левица", пое ангажимент до 15 януари да е минало заседанието на бюджетната комисия и второто четене на Закона за приходите и разходите да е в дневния ред на парламента за следващата седмица. Киселова обясни, че тъй като Комисията по бюджет и финанси в момента няма избран председател, тя насрочва заседанията й и определя дневния ред.
В Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г., който беше приет днес на първо четене от парламента, е предвиден ред за събиране на целеви вноски от производителите на електрическа енергия във фонд “Сигурност на електроенергийната система”, които да се ползват като източник за финансиране на програми за изплащане на компенсации на небитовите потребители на електрическа енергия.
Предстои утре (10 януари), в 16.00 ч. ръководителите на работодателските организации да проведат среща с министъра на енергетиката Владимир Малинов.
По-рано днес, на пресконференция в БТА, ръководителите на национално представителните работодателски и синдикални организации АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ, КНСБ и КТ "Подкрепа" обявиха намерението си за национален протест на 15 януари, ако дотогава не е решен проблемът с компенсациите за небитовите потребители на електроенергия.
Председателят на АИКБ Васил Велев обяви, че общият брой на небитовите потребители надхвърля 600 000 и че цената на тока за небитовите потребители от 1 януари е скочила от 180 (таванът, над който държавата компенсираше) на над 250 лева, като последните сделки на енергийната борса достигат 282-305 лева за мегаватчас.
Добри Митрев, председател на УС на Българската стопанска камара (БСК), предупреди за сериозни последици за българската икономика, ако няма компенсаторен механизъм за свръхвисоките цени на електроенергията. По думите му, макар икономиката да е устояла през последните две години благодарение на компенсациите, сега предприятията ще получат фактури за януари с почти двойно по-високи цени. "Ако няма уверение, че държавата ще компенсира тези разходи, това ще доведе до скок в цените на стоките и услугите", подчерта той, като допълни, че ценовият натиск ще засегне всички над 6,5 млн. българи.
Васил Тодоров, заместник-председател на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), изрази подкрепа за запазване на компенсациите, но подчерта необходимостта от дългосрочни решения. Той предложи възстановяване на практиката за дългосрочни договори, особено за енергоемките индустрии, въвеждане на енергийна ефективност за сгради и съоръжения, инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и интелигентни електрически мрежи.
Константин Стаменов, председател на Комитета по енергетика на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) коментира, че високите цени на тока поставят българските предприятия в неконкурентна позиция спрямо тези в други европейски страни. "Липсата на редовно правителство спъва най-много развитието на икономиката ни. А тя е експортно ориентирана и зависи от международните пазари, за да оцелее. При такива цени на електроенергията, при които в части на Европа цените на тока са в пъти по-ниски от нашите, България ще остане в периферията, и съвсем ще изостанем", допълни той. Константин Стаменов настоя за автоматизация на компенсаторния механизъм, като даде пример от октомври 2024 г., когато по-ниските цени на борсата не доведоха до изплащане на компенсации.
Тодор Капитанов, вицепрезидент на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), подчерта, че високите цени на електроенергията заплашват финансовата стабилност на предприятията, което води до замразяване на заплатите и ограничаване на разходите. Той обяви, че без адекватна подкрепа ще се стигне до протест на 15 януари, който е планиран за 11:00 часа и ще се проведе не само пред Народното събрание, но и с блокиране на основни пътища и магистрали в страната, включително магистрала "Тракия" и пътя Велико Търново – Варна край местността Шереметя.
Йоанис Партениотис, вицепрезидент на Конфедерацията на труда "Подкрепа", изтъкна, че компенсациите са жизненоважни не само за бизнеса, но и за ключови сектори като образование, здравеопазване, култура и водоснабдяване.
Пълен запис от пресконференцията: