29.10.2010

 

Г-н Данев, кой има интерес от шума, който се създаде около прехвърлянето на средства от частните пенсионни фондове към НОИ и от обезценяване на акциите на тези дружества на борсата?

Вие ми задавате гатанки. Не е интересът на правителство, а на някои хора от правителството.

Министър Трайков ли имате предвид?

В правителството има доста хора, които не са съгласни с това - Трайков, Дянков. Има интерес на определени личности, които са по-синдикално настроени.

Интересът на синдикатите ли е?

Те имат известен интерес от почти истерията за национализация на частните пенсионни фондове. Те просто търсят някаква подкрепа от свои синдикални членове, като излизат пред тях с постановки, че те ги подпомагат, за да могат да ги извеждат на улицата. Едва ли имат някакви комерсиални стимули. Основното нещо е да имат политическото въздействие и влияние върху определена група хора. Вие забелязвате - хората, които се подчиняват на призивите за стачки, за демонстрации, са хората, които са първа и втора категория за ранно пенсиониране.

А чий е интересът от обезценяване на акциите на частните пенсионни фондове?

Вижте, за съжаление тези непремерени стъпки около пенсионната реформа доведоха до обезценяване на много активи на борсата. Което е точен индикатор за публичността на решението за прехвърляне на активи от частните дружества към НОИ. Забележете - сменена е философията на пенсионната система. Което е доста негативно. Никой не разговаряше през тези години, например за социалните плащания на някои работници. Ето сега министър-председателят казва, че щял да извади списък на тези работодатели, които не са внасяли осигуровки. Това трябваше да стане много отдавна. Трябваше да се знае. За мен начина на формиране на пенсията у нас трябва да остане по този начин. Не трябва да забравяме, че средствата, които са вложени в различни фондове, подпомагат българската икономика дългосрочно.

Възможно ли е с тези средства да се строят пътища, например?

Напълно е възможно. В много страни в света парите на пенсионните фондове се вкарват в инфраструктурата. Това са "дълги" пари. Т.е, дълго време биха могли да бъдат ползвани. Единият начин е на основата на винетните такси да се връщат тези пари. Другият е самата държава да ги връща. Биха могли да бъдат намерени различни механизми да се ползват тези пари , за да помогнат българската икономика. А не част от тях да бъдат изнасяни навън за покупка на ценни книжа отвън, което подпомага чуждите икономики.

Сега така ли се прави?

Не, сега малка част са в чужди книжа. Повечето са в държавни ценни книжа, депозити и български акции.

Време ли е вече държавните служители да започнат също да плащат осигуровки, не само държавата да прави това, вместо тях?

Разбира се. Основното нещо е това. Ние сме постигнали съгласие с министър Дянков - военните и хората от полицията, и Министерство на правосъдието да почнат да плащат вноски, които гарантират ранното им пенсиониране и взимането на пенсии. Аз не говоря за покриването на преди пенсионираните служители. Като че ли имаме уверението, че те ще качат своите плащания със 7 пункта. Естествено, най-добре ще бъде, ако могат те да плащат и личните си вноски. Но това по-трудно може да сега при този недостиг в бюджета и при това напрежение в икономическата криза да се пристъпи към тази по-радикална мярка, която е най-коректната обаче.

Кога категорийните работници ще могат да получават пенсия само от фондовете?

2014-та година спокойно биха могли да получават. Ще има възможност. Стига работодателите да внасят върху сумите на реално изплатените заплати, а не както от някои работодатели - върху минималната работна заплата. С тях държавата не е била в ролята, която би трябвало да изпълнява и да следи за тези негативни процеси в икономиката.

Подкрепяте ли вдигането на възрастта за пенсиониране от догодина?

Ние категорично подкрепяме министър Дянков за това. Защото по-добре е това да се направи. Защото демографската криза не може да прескочи България. Трябва да се вземат превантивни марки. Сега средствата, които се натрупват във фондовете, са недостатъчни при острия дефицит в бюджета.

Но държавата внася солидна сума в НОИ...

А вие да сте разбрали къде точно отиват разходите на НОИ? Знаете ли, например, колко от субсидията на държавата отива за пенсии на хората от полицията? Или колко милиона от държавната субсидия отива за тютопроизводителите, за Министерство на отбраната, за инвалидите, за социални плащания... Някъде да сте видели прозрачност на тези финансови потоци?! Защо не искаме да се осветли и да стане прозрачно изразходването на субсидията на държавата в НОИ?

Вие какъв отговор сте получили като работодателски организации досега?

Питаме, и реакцията винаги е негативна. Подскочиха, когато в съвета за тристранно сътрудничество, когато попитах къде са отишли 3-те процента от ранно пенсиониране. По принцип тези пари отиват в НОИ и аз зададох елементарния въпрос къде са парите и какво е плащано с тези пари. За да знаем какъв е балансът на пенсионния фонд, за да можем да го лекуваме този фонд. Цялата работа много наподобява на това как едни не плащат ток, а всички останали плащат и заради тях.

Кой има полза от липсата на прозрачност в НОИ?

Задайте този въпрос не на мен. Задайте го на НОИ. Попитайте г-жа Митрева. Например, защо на интернет страницата на НОИ липсват данните, за които говорим...

 

 

Дата: 29.10.2010

Източник: Всеки ден

Прочетено: 2685