Късно вчера, 19 септември, председателят на БСК Божидар Данев прие по негова молба кандидатът на Демократическата партия за кмет на гр. София Константин Папазов. В срещата участва и председателят на Демократическата партия Александър Праматарски.

 

Гостите обясниха, че поредицата от техни срещи с големи неправителствени организации, като БСК, целят събиране на идеи и формиране на реализируема управленска програма. „Не искам да правя кабинетна програма и да обещавам нереалистични неща. Търся идеите на неправителствения сектор, които да приложа в своето бъдещо управление на столицата”, заяви г-н Папазов.

Председателят на БСК изрази готовността за партньорство с всеки един от кандидатите за кмет на София, която трябва да се превърне в една истинска европейска столица.

Г-н Данев обърна внимание върху факта, че 65 000 от общо около 200 000 действащи фирми в страната са ситуирани в София, следвана от Варна и Пловдив с по 25 000 фирми. „Този икономически протоберанс, не се използва ефективно, най-вече поради липсата на качествена инфраструктура”, заяви г-н Данев. Той предложи освен съществуващите инфраструктурни проекти, да бъде създаден и такъв за изграждането на подземно шосе под бул. „Цариградско шосе”, което сериозно би облекчило автомобилния трафик в столицата. Паралелно с това, председателят на БСК предложи да се въведе забрана за преминаване през центъра на София на камиони над 20 тона, както и да не се издават разрешителни за строеж на нови сгради, ако инвеститорите не са предвидили достатъчен брой паркоместа за бъдещите ползватели на сградите. Г-н Данев предложи, също така, обществените институции (министерства, Парламент и пр.) също да осигурят гаражи за своя автопарк или, при невъзможност да направят това, да плащат на Столична община високи такси за паркиране.

Участниците в разговора бяха единодушни, че сериозно внимание трябва да се обърне върху подобряването на системата за контрол и събиране на глоби на територията на София. Председателят на БСК предложи тази дейност да бъде възложена на конкрусни начала на частни фирми (по примера на частните съдия-изпълнители). Според г-н Данев трябва да се разшири използването на съвременните възможности за видеонаблюдение, което сериозно ще подобри контрола, а оттам – хигиената в столицата.

Друг проблем, който беше дискутиран по време на срещата, бе необходимостта от промяна на методиката за определяне на такса „смет”, при което да се изравнят базите за частни лица и за фирми, както и да се приеме принципа таксата да се определя от количеството отпадъци. „Само София и Киев събират таксите си на база, различна от „количество отпадък”, заяви председателят на БСК и посочи, че можем да се учим от успешния опит в това отношение на всички европейски столици. Освен това, той сподели, че Европа вече започва да преоценява стратегията си за разделно събиране на отпадъци, което се оказва нерентабилно и не толкова екологосъобразно, колкото се смяташе до скоро. Ето защо, според председателя на БСК не е целесъобразно да се инвестира в технологии и инфраструктура за разделно събиране, а да се следят общоевропейските тенденции в това отношение и именно те да бъдат съблюдавани.

„Цялата нормативна уредба на местно ниво трябва да бъде преразгледана и осъвременена. В тази връзка, бъдещият столичен кмет трябва да изгради изключително силен юридически екип”, смята г-н Данев. Готови сме да даваме идеи и да помагаме. Колкото повече достойни хора влизат в кметската надпревара толкова по-добре”, заключи председателят на БСК.

Прочетено: 1827