ЙО-ЙО ЕФЕКТ С ЦЕНИТЕ НА БЕНЗИН И ДИЗЕЛ
Най-рано след три месеца може да бъдат наложени глоби на “Лукойл България”, ОМВ, “Нафтекс Петрол” и “Ромпетрол” заради картел на пазара на горива. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Петко Николов вчера в парламента. Той докладва пред икономическата комисия свършеното по проверката за картел на пазара на горива.
Докато депутатите слушаха антимонополист №1, горивата отново поскъпнаха за кратко. Във вторник “Лукойл” вдигна цените на едро и повечето бензиностанции реагираха светкавично късно вечерта, като увеличиха нафтата до 2,74 лв. за литър. Часове по-късно се разбра, че “Лукойл” не е променил цените си на дребно, и към обяд в сряда много от веригите отново свалиха нивата до 2,68-2,69 лв./л. Единствено “Петрол” не намали цените и там дизелът вече е 2,74 лв./л, а масовият бензин А 95 - 2,69 лв./л. “Търговската ни политика е такава. Другите може да понесат още загуби, но ние не”, коментираха пред “Труд” от компанията.
Обявяването на глобите от КЗК ще се забави, тъй като процедурата по представяне на възражения от четирите компании и разглеждането им може да се проточи повече от 90 дни, обясни Петко Николов. След това КЗК трябва да изпрати решението си в Еврокомисията. Тя ще разполага с едномесечен срок, за да одобри или отхвърли констатациите на българското ведомство. Едва след това и санкциите ще бъдат наложени и обявени публично. За картел и за злоупотреба с господстващо положение глобата е до 10% от оборотите на компаниите в годината преди проверката. Досега КЗК не е налагала максималния размер, санкциите масово са до 3%.
“Всяка от компаниите има право да обжалва наложените глоби пред съда”, допълни Николов. Проверката на КЗК започна през пролетта на 2011 г. след настояване от бившия транспортен министър Александър Цветков. Комисията се произнесе по сигнала му в края на миналата седмица, че е открила картел на пазара на горива на едро.
Николов обясни, че КЗК не е правила проверки на място в нито едно от четирите дружества, защото нямало да ги изненада. Доказателствата са събрани, докато ведомството е правило секторен анализ на пазара. Николов категорично отказа да даде повече информация за разследването до окончателното произнасяне на КЗК. Комисията продължава с проверката си и на рафинерията “Лукойл Нефтохим” за злоупотреба с монополно положение. Николов бе категоричен, че решението на КЗК не може да намали цените на горивата у нас.