Делът на високотехнологичния износ на България е едва 3% от общия експорт. Това е значително под средната стойност за ЕС-27 – 16%. Това става ясно от доклад на Световна банка „Постигане на интелигентен растеж: как научните изследвания и иновациите да работят за България”.

Проучванията показват, че темпът на растеж на иновативните компании в България надвишава един път и половина този на фирмите, които нямат нововъведения.

новативните фирми създават и повече работни места, става ясно от доклада. През последните години тези предприятия са отбелязали годишен ръст на броя на заетите в размер на 8%. За сравнение ръстът на работните места при неиновативните компании е нулев.

Всяка пета фирма в страната заявява, че не разполага с достъп до външно финансиране, необходимо за дългосрочното инвестиране в научноизследователска и развойна дейност.

Превръщането на новите идеи в иновации изисква инвестиции както от страна на публичния, така и от страна на частния сектор, се посочва още в доклада.

Иновационните постижения на България са под средното равнище на ЕС, което поставя страната ни в групата на държавите със скромни резултати в областта на иновациите. Компания тук ни правят Румъния, Литва и Латвия.

България, Естония, Малта, Румъния, Португалия и Словения обаче са лидери по отношение на темпа на растеж на иновациите със средногодишен ръст значително над 5%, става ясно от проучването.

Германия, Финландия и Швеция са признати за най-иновативни европейски държави. Тези страни отчитат най-голям дял на разходи за научноизследователска и развойна дейност, извършени от частния сектор. Той финансира 65% от общия размер на вложенията за научноизследователска и развойна дейност.

Прочетено: 2220