ЗЛОУПОТРЕБИ В 73% ОТ ПОРЪЧКИТЕ
Седем на всеки десет лева, изразходвани чрез обществени поръчки от държавата, общините и техните дружества, са похарчени с нарушения. Това показа докладът за дейността на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за 2011 г., който трябва да бъде приет от кабинета в сряда. Такива поръчки се обявяват за почти всички дейности на държавата и общините.
Нарушенията се увеличават - през 2011 г. такива са открити при поръчки за общо 1,1 млрд. лв., или 73% от сумата на всички проверени от агенцията. През 2010 г. процентът е бил 54. Като брой поръчките с нарушения за 2011 г. са около 60% от всички проверени 1368, което отново е увеличение в сравнение с година по-рано, макар и малко.
Обществените поръчки се финансират от нашите данъци, такси и от европейските фондове.
Драстичен ръст има и на средствата, които общините и държавата са похарчили, без да обявят конкурси, в нарушение на закона. За 2011 г. инспекторите на АДФИ са констатирали 358 такива случая за 228 млн. лв. За сравнение година по-рано случаите на сключени договори с фирми без поръчка са били 206 за три пъти по-малка сума. Най-много непроведени процедури има в общините - 167, и в държавните фирми - 72.
По закон поръчки трябва да се обявяват за договори над 264 хил. лв. за строителство и над 66 хил. лв. за доставки на стоки и услуги.
“Резултатите от инспекциите показват, че областта на обществените поръчки остава високо рискова”, пише в доклада на АДФИ. Констатацията е въпреки непрекъснатите промени - 22 от приемането на закона през 2004 г. досега, които трябваше да ограничат нарушенията.
Двойно са се увеличили и вредите за бюджета, причинени от нарушенията. Те са за 6,6 млн. лв. при 3,1 млн. лв. за 2010 г. Държавните инспектори са изпратили на прокуратурата 123 доклада с финансови нарушения.
От инспекцията смятат, че вече ще могат да предотвратяват повече нарушения по обществените поръчки, тъй като от средата на миналата година АДФИ вече проверява процедурите и по своя инициатива, а не само по сигнал.