ПЧЕЛАРИ ОЧАКВАТ ЛОШ СЕЗОН ЗА ДОБИВИТЕ НА МЕД
Една трета от пчелните семейства в България не са успели да преживеят тежката зима, а добивите на мед тази година ще са по-малко от обичайното. Това е съобщил във Варна председателят на Съюза на българските пчелари Михаил Михайлов, цитиран от БТА. Според информацията му около 400 хил. семейства са оживели, а около 215 хил. са загинали заради рекордните студове в началото на годината.
Михайлов каза, че тази година добивите от мед няма да са добри. Пчелари в Шуменско са се оплакали, че вадят едва по 8 килограма от семейство при 12-13 кг в по-добрите години. Това е и причината от съюза да прогнозират поскъпване на меда - между 0.50 лв. и 1 лв. на килограм. Очаква се цената на меда от един вид цветя да се движи около 10-11 лв., а мановият – по 14 лв. Мановият е последният мед, който се вади в края на лятото и се смята за един от най-полезните заради аминокиселините, минералите и органичните киселини, които са повече от обикновения цветен мед.
Михайлов разказа, че цените на едро на меда не са се променяли от няколко години и се задържат около 3.60-4.50 лв. според вида му. За отглеждането на регистрирани пчелни семейства стопаните вече са получили субсидиите си от 12 лв. на всяко семейство. Досега общата сума на преведените до 26 юли субсидии е 3.23 млн. лв.
Много от пчелините в България обаче са малки и собствениците им предпочитат да не ги регистрират. За регистрираните обаче има предимства – през пролетта и есента комисии към областните дирекции по безопасност на храните преглеждат кошерите, а при болести може да се получи обезщетение, То е 100% от пострадалите кошери само при измиране от американски гнилец, защото лекуването с антибиотици в ЕС е забранено за пчели.
Преди няколко месеца по време на семинар на фондация Credo Bonum пчеларят Илия Цонев предположи, че зимата е унищожила много пчелни семейства, но по думите му вина за това до голяма степен имат и стопаните. Масова практика е за захранване през студените месеци да се оставя захар, а не мед. Захарта обаче отслабва имунната защита на насекомите и така те стават податливи на болести.
Цонев участва в проекта на Credo Bonum за опазването на пчелите в България. Проучванията, направени досега по този проект показват, че голяма част от пчелите умират от натравяне с пестициди при непозволено пръскане на земеделски площи.