TOTAL-НИ НАДЕЖДИ
Малко след като България се ангажира да участва в изграждането на "Южен поток" при условията, поставени от "Газпром", за да може да подсигури доставките на природен газ след 2012 г., страната ни сключи договор за проучването на една от най-обещаващите зони, която може да осигури газовата ни независимост за следващите 20-30 години.
Възможността за търсене и проучване на "Блок 1-21 Хан Аспарух" в дълбоките води на Черно море беше дадена на френската Total, която ще работи в консорциум с австрийската OMV и испанската Repsol. Договорът за това беше подписан вчера между министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев и Патрик Плуен, представител на регистрирания специално за целта консорциум "Тотал Е&П България" Б.В.
Целта на предстоящите проучвания е да се докаже икономическият потенциал на добива. С конкурса правителството предлага петгодишно разрешение за сондиране в участъка, който е с площ 14 хил. кв. км.
Сигурни залежи?
Надеждите за "Хан Аспарух" са големи, тъй като в непосредствена близост, но на румънска територия, бяха открити предполагаеми залежи за 84 млрд. кубични метра газ. Резултатите от проучванията, които станаха ясни преди месеци, накараха мнозина експерти, а и самото правителство да смятат, че българският блок, който е разположен на много по-голяма територия, ще има не по-малък потенциал. За това говори и големият интерес към проучването на блока и рекордният бонус от 40 млн. евро, който Total ще плати на държавата, при положение че минималното изискване за него е 1 млн. евро без ДДС.
Тези средства се плащат еднократно и трябва да бъдат внесени до 10 дни след подписването на договора. За сравнение, американската Chevron, която бе избрана да проучва блок "Блок-1 Нови Пазар" в Североизточна България, беше предложила на държавата бонус от 30 млн. евро.
За това, че в "Хан Аспарух" почти сигурно ще бъдат открити значителни залежи, говори и предложената работна програма от страна на Total.
Според минималните конкурсни условия компанията трябва да направи поне един търсещ сондаж с минимална дълбочина от 5 хил. метра. Това е и една от най-скъпите дейности при търсенето и проучването, а самият сондаж струва доста повече, отколкото тези за добив. Въпреки това Тotal са предложили да направят два проучвателни сондажа, като всеки от тях по думите на министър Добрев ще струва по 300 млн. евро. "Два сондажа са наистина голям ангажимент от страна на Total", коментира той.
Цялата проучвателна програма на компанията пък предвижда през първата година да се извърши анализ на геоложките данни в блока. През втората и третата година се прави сеизмичен анализ, а през четвъртата и петата година се правят проучвателните сондажи, които ще бъдат на 100 км навътре в морето, обясни Добрев. Реален добив ще може да започне на шестата година от днешна дата, заяви министърът.
Какво получава България
Концесионната такса, която България ще получава в зависимост от добиваните количества нефт или газ, е между 2.5% и 30% твърдят експерти.
Според Добрев това означава, че държавата ще получава 30% от годишния добив безплатно. Това обаче е много оптимистичен сценарий, тъй като разходите за проучване и добив са част от формулата за определяне на концесионното възнаграждение, а дълбоководните сондажи и тяхната експлоатация са доста скъпи. За да се стигне до максималния размер, находището трябва наистина да е огромно, експлоатацията му да продължи с десетилетия, а сондажите да са минимум на брой.
Отделно добитият газ за българския пазар би бил с 35-40% по-евтин от сега купувания от руската компания "Газпром", обяви Добрев. Това обаче също е оптимистично заявление, тъй като газът, добиван от ирландската Melrose при много лесни условия, е между 25 и 30% по-евтин от руския.
Колко струва проучването
Инвестицията, която Total трябва да осигури за цялото проучване, е на стойност 1 млрд. евро, обяви министър Добрев. Компанията трябва да вложи тези средства независимо от това дали ще открие находище във въпросния блок или не.
Според конкурсните условия Total трябва да предвиди и минимум 500 хил. евро за опазване и възстановяване на околната среда. Друго изискване е компанията да вложи поне 20 хил. евро за обучение на български специалисти. В срок от един месец от сключването на договора френската компания трябва да внесе и банкова гаранция за обезпечаването на предложената работна програма, която трябва да се поддържа през целия 5-годишен срок на договора за проучване.
Размерът на бонуса
Според министър Добрев размерът на бонуса има една от най-малките тежести за избора на Total за разработването на блока. Според критериите на самото министерство обаче именно това има най-голяма относителна тежест при оценяването на офертите. Другият важен критерий са проучвателните сондажи, обемът на сеизмичните проучвания и средствата за опазване на околната среда.
С най-малка тежест пък са средствата за обучение на специалисти и участието на компанията в други проекти за търсене и проучване на нефт и газ. Според министър Добрев офертата на Total е няколко пъти по-добра във всеки от своите параметри в сравнение с останалите оферти.
Освен Total в конкурса за проучването на блока участваха и Melrose, която в момента разработва няколко газови находища в България и осигурява около 15% от потреблението на газ в страната. Американският петролен гигант ExxonMobil, който също проявяваше интерес, пък се оттегли от финалната надпревара.