България ще плати символичен дял за своето участие в "Южен поток", а в замяна на това страната ни няма да получава транзитни такси през първите 15 години. Средствата за изграждането на проекта ще бъдат осигурени със заем от Русия.

Символично участие


България няма да плати целия си дял от собствения капитал на проектната кампания, равняващ се на 900 млн. лв., тъй като страната не разполага с толкова пари, каза министърът на икономиката Делян Добрев. Затова при последната визита на представители на "Газпром" в България сме се споразумели нашето участие да е символично, уточни министърът.
Общата стойност на проекта на българска територия е 3 млрд. евро. Досега похарченото от проектната компания "Южен поток" за българската част, в която акционер е Българският енергиен холдинг, е около 12 млн. евро.


Добрев уточни, че "Южен поток" няма да използва съществуващата газопреносна система на страната, а в рамките на проекта ще се изгражда съвсем нов газопровод. Той все пак ще се свързва с нашата система на компресорна станция "Провадия", която се намира в близост до Варна.
Новият газопровод ще е 50 на 50 собственост на България и Русия.


Неясни въпроси

Засега не е ясно как ще бъде решен въпросът с новите енергийни правила на Европейския съюз, които от догодина ще задължат страната ни да предоставя достъп и на други доставчици на газ до преносните си мрежи - нещо, което руската страна се опитва да избегне чрез сключването на договора за "Южен поток" преди влизането им в сила.
Според изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков тепърва ще се уточнява какви количества газ ще влязат през новия газопровод и какви през съществуващата транзитна тръба. Това ще стане ясно, когато "Южен поток" бъде изграден.

Прочетено: 2932