Германският министър на финансите Волфганг Шойбле призова за създаване на поста комисар по валутата за еврозоната с широки правомощия върху националните бюджети като част от преразглеждането на договора за ЕС с цел задълбочаване на интеграцията и прекратяване на дълговата криза, предаде Ройтерс.

Шойбле също така подкрепи реформа на Европейския парламент, предвиждаща само депутатите от страни, засегнати от даден проблем, да гласуват по него.
Министърът заяви, че е разговарял с канцлера Ангела Меркел за предложенията и тя "донякъде е по-предпазлива" към тях.

На връщане от обиколка в Азия пред журналисти Шойбле посочи, че ЕС трябва да започне да обсъжда неговите предложения за промяна в договора на срещата на върха в Брюксел тази седмица (18-19 октомври).

"Сега трябва да направим по-големи стъпки към фискален съюз. Трябва да използваме този възможност (на дълговата и финансовата криза в еврозоната)", каза Шойбле, който е отдавнашен поддръжник на по-тясната интеграция в ЕС.

Европейската централна банка (ЕЦБ) подкрепи предложението

Еврокомисията трябва да има правото да отхвърля бюджетите на страни членки на ЕС, ако проблемите на дълга и дефицита не са били засегнати в тях, заявиха от ЕЦБ.

Йорг Асмусен, член на ръководството на ЕЦБ, заяви, че подкрепя призива на германския финансов министър Волфганг Шойбле за по-засилена роля на комисаря на ЕС по икономическите и паричните въпроси.

"Добра идея би било комисарят да може да отхвърля бюджети. Но все пак решаването на проблемите трябва да зависи от страните, а не от комисаря", коментира Асмусен, цитиран от АФП.

Председателят на Европарламента Мартин Шулц отхвърли предложението на Шойбле, което се състоеше в това Еврокомисията да получи увеличени правомощия за намеса в националните бюджети, пише германският в. "Вестдойче цайтунг".

Със сигурност не бива да има финансов министър от ЕС, който да може да влияе на бюджетите на страните-членки, коментира Шулц.

"Когато националните парламенти и парламентът на ЕС се обединят около категорични критерии, тогава подобно право на намеса би било възможно.

Трябва също така да има по-засилен надзор над бюджетната дисциплина.

Трябва да погледнем трезво, че имаме нужда от реален контрол. Не може да се случи така, че ние да определяме нови правила за общността, и в крайна сметка никой да не ги поддържа", смята председателят на парламента на ЕС.

Прочетено: 1794