БРЮКСЕЛ ЗАПЛАШИ БЪЛГАРИЯ С ИЗВЪНРЕДЕН МОНИТОРИНГОВ ДОКЛАД
Европейската комисия заяви днес, че е възможно да изготви нов междинен доклад за България по механизма за сътрудничество и оценка преди документа, чието публикуване беше насрочено за края на следващата година. Новината беше съобщена от говорителя на комисията Оливие Баи, който прочете изявление в отговор на въпрос, свързан с избора на нови членове на Конституционния съд, предаде БТА.
Във вторник Европейската комисия разкритикува остро парламента, че прикрива сигнали за кандидати от Конституционния съд. "Европейската комисия е обезпокоена от информациите, които поставят под съмнение почтеността и професионалния капацитет на част от кандидатите за КС.
Всички обвинения за корупция и конфликт на интереси трябва да бъдат изчистени, за да се защити авторитета на институцията Конституционен съд", се казва в позицията на комисията.
Тя беше изразена по повод прикриването на сигнала срещу съдия Венета Марковска, която беше номинирана от т.нар. независими депутати, заявили принадлежност към ГЕРБ, за една от двете свободни позиции в КС от квотата на парламента.
Съмненията да се проверят
Имаше сериозни твърдения за търговия с влияние и за корупция срещу единия от двамата избрани днес от Народното събрание членове на съда, отбеляза говорителят. ЕК заяви многократно, че съдиите в КС трябва да отговарят на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност, заяви днес Баи.
Комисията призова Народното събрание да поеме отговорност и да извърши проверка по твърденията за корупция, търговия с влияние и конфликт на интереси, заяви говорителят. Днес комисията отчита, че гласуването в пленарната зала не беше съобразено със сигналите на ЕК от последните дни, добави той.
Комисията е загрижена, че репутацията на КС и други ключови български институции сега са поставени под въпрос. ЕК ще следи темата отблизо, в контекста на продължаващия механизъм за сътрудничество и оценка. Комисията ще бъде в постоянен контакт с българските власти и ще докладва на Съвета на ЕС. Винаги има възможност комисията да представи допълнителен доклад по механизма, извън предвидения за края на 2013 г., "ако положението в България го изисква", се допълва в изявлението.
В отговор на последвали въпроси Баи отбеляза, че комисията очаква нашата страна да се съобрази с европейските стандарти при предстоящите избори на нов главен прокурор и на ръководител на следствието, както и при останалите предстоящи назначения в съдебната система. Ще зависи от развитието на ситуацията в България и нашата оценка за нея, дали ще има допълнителен доклад. Засега намерението ни остава да изготвим следващия доклад в края на 2013 г., но остава открита възможността за доклад по всяко време, ако ситуацията "се развие в грешна посока", добави Баи.
Керванът си върви...
Въпреки острата позиция на Брюксел във вторник, днес парламентът избра без дебати за членове на Конституциония съд заместник-председателят на Народното събрание Анастас Анастасов и заместник-председателят на Върховния административен съд (ВАС) Венета Марковска.
Марковска получи повече гласове от Анастасов - 127 гласа "за", като за нея вота си дадоха и 21 депутати от ДПС, само Синята коалиция гласува против. Направи впечатление, че ДПС гласува и за кандидата на БСП – Татяна Върбанова (съдия във ВКС),а ГЕРБ се раздели при вота за Марковска – 78 бяха "за", а девет се въздържаха.
Така зад номинацията й за КС застанаха ГЕРБ, ДПС и независимите. Председателят на групата на ГЕРБ Красимир Велчев отрече да е имало договорки с ДПС.
Другите двама кандидати – заместник-председателят на парламента Екатерина Михайлова и съдията от ВКС Татяна Върбанова получиха подкрепа съответно от 41 и 57 депутати.