Политическата нестабилност вече потиска и активността на бизнеса показва изследването на Националния статистически институт (НСИ) за бизнесклимата. Общата оценка за стопанската конюнктура се понижава с 0.7 процентни пункта, като се подобрява единствено в промишления сектор, чиято продукция е предназначена главно за износ. Всички останали сектори, чиято активност зависи от състоянието на българската икономика, а не от външни фактори – услуги, строителство и търговия на дребно бележат влошаване.

НСИ получава данните за бизнесклимата с анкета сред предприемачи и мениджъри, които оценяват както текущото състояние на средата, така и перспективите в краткосрочен план (до шест месеца напред). Изследването за стопанската конюнктура е най-близкото проучване до използвания на запад показател за поръчките на компаниите (purchasing manager's index) и ако се прилага правилно, може да е индикатор за посоката, в която се развива българската икономика.

Точно оценките на бизнеса показват, че икономиката се развива по негативния сценарий, който икономистите прогнозираха след оставката на кабинета "Борисов". Тогава благоприятният вариант включваше бързо съставяне на стабилно правителство, а негативният беше слабо коалиционно правителство, което да работи под натиска на протестиращите граждани.

Влошаването

Най-сериозно влошаване на бизнессредата се отчита в сектора "търговия на дребно", където оценката се понижава с 5.3 процентни пункта. "Относно обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца прогнозите им (на анкетираните – бел. авт.) са по-резервирани", коментират от НСИ. Основна причина за това е несигурната икономическа среда, но засега компаниите от бранша очакват цените им да останат без промяна в следващите месеци.

По същия начин средата се възприема и от компаниите в сектора на услугите. Те понижават оценката си за настоящата икономическа ситуация и ревизират своите прогнози за следващите шест месеца, а като едно от основните притеснения посочват недостатъчната осигуреност с поръчки. Оценката за бизнескимата в сектора се понижава с 1.2 процентни пункта.

Летният сезон, който трябва да бъде най-активната част от годината за строителните компании, може също да се окаже разочароващ. Анкета сред представители на бранша показва, че те вече има по-резервирани очаквания за лятото и есента а общата оценка за бизнесклимата в техния сектор се понижава с един процентен пункт. Въпреки това обаче и компаниите в строителството не почакват да се наложи понижаване на цените им.

Оптимизъм в индустрията

В контраст се представят компаниите от индустриалния сектор. Те се радват на увеличени поръчки както от страната, така и от чуждестранните си партньори, а анкетираните представители на индустриалните компании са направили по-оптимистични оценки за средата, в която оперират и перспективите в близките месеци. Като резултат оценката за бизнесклимата в сектора се повишава с два процентни пункта спрямо май.

Прочетено: 2354