Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор. С приетите промени депутатите решиха в тримесечен срок от влизането в сила на този закон, публикуваните в публичния регистър на Сметната палата встъпителни декларации на лицата по отменената т. 31 на чл. 2, ал. 1, както и на членовете на управителните и контролните органи на юридическите лица, които осъществяват дейност, регулирана от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, се заличават от страницата на Сметната палата в интернет и се предприемат действия за унищожаване на електронните и хартиените носители на тези декларации.

Според мотивите към законопроекта, внесен от Христо Монов, Ваня Добрева, Деница Златева, Атанас Зафиров и Пламен Славов, промените в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор, приети от Народното събрание на 12 март 2013 г., противоречат на Конституцията на Република България, на международни актове, по които Република България е страна, и са в разрез с европейските ценности. „Въведените изисквания подкопават основните конституционни принципи за равенство, справедливост и защита на неприкосновеността на личния живот. Новите законови положения водят до необосновано и недопустимо ограничаване на свободната инициатива в рамките на закона и дискриминация. Ефектът от посочените изменения в закона не само не отговаря на обществените нужди и интересите на гражданите, а е насочен към постигане на друг противоконституционен резултат”, се посочва в мотивите към законопроекта.

В мотивите е записано още, че нито една национална работодателска или синдикална организация, още по-малко членовете на нейните управителни и контролни органи не се издържат от публични средства. Точно обратното – трудът на тези лица в организациите принципно е безвъзмезден и няма никаква зависимост от държавния бюджет.

Образуваните до деня на влизането в сила на този закон административно-наказателни производства срещу лицата по ал. 1, неподали встъпителни декларации в срока, се прекратяват. Започналите проверки или ревизии по глава четиринадесета или петнадесета от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс срещу лицата по ал. 1 се прекратяват от деня на влизането в сила на този закон. В едномесечен срок от влизането в сила на този закон Сметната палата изпраща до изпълнителния директор на Националната агенция за приходите и до председателя на Държавна агенция „Национална сигурност” поименен списък на лицата, чието задължение за деклариране е отпаднало.

Прочетено: 2257