ЕНЕРГИЙНИ ЛИДЕРИ ПРЕДУПРЕЖДАВАТ ЗА СПИРАНИЯ НА ТОКА ИЗ ЦЯЛА ЕВРОПА
Европейският съюз трябва да промени политиката си за енергийните субсидии, регулациите си и целите за намаляване на вредните емисии, заявиха ръководители на водещи енергийни компании от Европа пред CNBC в петък. Те предупредиха, че увеличаването на оперативните затруднения пред фирмите им може да доведе до спирания на тока из цяла Европа.
Енергийните компании казват, че са били подмамени да инвестират сериозно в областта на възобновяемата енергия и технологии из 28-те страни членки на Европейския съюз, но сега се сблъскват с твърде различни правила – такива, които се различават рязко за отделните страни – което рисува картина на неадекватна общоевропейска система за търговия с емисии и проблеми със субсидиите.
Петер Терием, главен изпълнителен директор на немската електрическа компания RWE AG, казва, че европейските политици трябва да разберат опасностите, пред които е изправена енергийната индустрия. „Ние искаме да изпратим SOS сигнал до Европа, не към компаниите, не към нашия сектор, а към Европа като цяло. Едно благоденстващо общество не може да бъде проспериращо без подходяща енергийна инфраструктура, а инфраструктурата ни е в опасност“, зяви Териум пред CNBC.
Той предупреди, че Европа ще се изправи пред спирания на тока, ако икономиката й бъде възстановена, но осигуряването на енергия остане неадекватно. Териум посочи, че енергийните компании са принудени да закриват електроцентрали на територията на ЕС, които „са технически и екологично много ефективни, но ние ги изключваме, защото системата не ни позволява чисто икономически да продължим да поддържаме тези заводи“.
Фулвио Конти, главен изпълнителен директор и генерален мениджър на италианската ENEL, казва, че регламентите на ЕС е необходимо да се „канализират“ в една посока, за да може индустрията да е „годна за инвестиране отново“.
„Имаме контрастиращи регламенти, идващи от Европа и от държавите-членки, които са в сблъсък, и повечето пазари виждат увеличение на цените за потребителите, но не се формира каквато и да е печалба за индустрията, така че от това няма смисъл изобщо“, каза Конти пред CNBC.
Ключова тема за енергийните дружества е ядрената енергия. Докато страни като Германия се отказаха от ядрената енергия в полза на възобновяеми енергийни източници като вятъра и слънцето, страни като Великобритания искат да разширят своите ядрени енергийни ресурси с помощта на публични средства.
Субсидиите са създали „много особена“ ситуация в Европа, според Конти, където страните изоставят ядрените си планове и се захващат за „не-утвърдени технологии и възобновяеми енергийни източници“.
„Искаме да се премахнат субсидиите“, каза италианският шеф. „Твърде много субсидии са дадени на непостоянните възобновяеми енергийни източници, твърде малко за местнитв въглищни [централи] и всичко това [води до] бедствие. Решението за популяризиране на не-утвърдени технологии и възобновяеми енергийни източници чрез субсидии създаде тази много особена ситуация, в която гражданите плащат по-висока цена, индустрията няма никакви печалби и не се правят инвестиции“.