ДО КРАЯ НА 2015 ГОДИНА ЩЕ ЗАРАБОТЯТ ОЩЕ 18 СЪОРЪЖЕНИЯ ЗА КОМПОСТИРАНЕ В СТРАНАТА
До края на 2015 година ще има 21 съоръжения за компостиране на биоотпадъците, стана ясно на семинар за практиките за оползотворяване на биологичните отпадъци.
В момента в страната освен съоръжението за третиране на разделно събрани биоотпадъци в София, са пуснати в експлоатация и съоръжения за механично-биологично третиране в с. Шишманци (регион Пловдив) и с. Езерово, община Белослав (регион Варна). В община Добрич функционира общинско съоръжение за компостиране на зелени отпадъци, а в община Нови пазар е изградено и функционира частно съоръжение за компостиране на зелени и земеделски отпадъци.
В края на 2015г. се очаква да бъдат пуснати в експлоатация още 17 съоръжения за компостиране на зелени биоотпадъци, финансирани по ОП „Околна среда 2013-2017г.“, съобщи Теодора Желева, началник отдел "Управление на битови отпадъци" към екоминистерството. А шест месеца преди въвеждането на инсталацията в експлоатация съответната община трябва да информира населението и бизнеса как ще се извършва събирането на зелените и хранителни отпадъци, как и кога ще се събират новите кафяви контейнери, уточни Желева.
До края на 2016 г. трябва да събираме 25% от биологичните си отпадъци разделно.
С национално финансиране се изграждат съоръженията за компостиране в гр. Силистра, гр. Монтана и гр. Враца.
Съоръженията за третиране на битовите отпадъци в страната се изграждат със средства по Оперативна програма „Околна среда“, от общинските бюджети и натрупаните отчисления от всеки тон депонирани отпадъци (въведени през 2011г. със Закона за управление на отпадъците). Към момента, за периода 2011-2013г. са натрупани финансови средства от отчисленията за депониране за около 30 млн. лв. Натрупаните средства се изразходват единствено за дейности с отпадъци, свързани с разделното събиране на биоотпадъци, площадки за разделно събрани отпадъци, вкл. едрогабаритни, опасни отпадъци от домакинствата и съпътстваща техника. Неразделна част от всеки един проект е отделянето на финансови средства за разработването информационни материали, които не трябва да надвишават 7% от годишно натрупаните отчисления за съответната година.
В момента по Оперативна програма „Околна среда“ ОПОС 2007-2013 г.“ са одобрени за финансиране и се изграждат съоръжения за оползотворяване на биоразградими битови отпадъци в Бургас, Борово (Бяла, област Русе), Варна, Видин, Велико Търново, Габрово, Добрич, Костенец (Самоков), Левски (Никопол), Луковит, Панагюрище, Перник, Плевен, Панагюрище, Стара Загора, Разлог и Хасково.
В следващия програмен период на ОПОС 2014-2020г. приоритетно продължават да се финансират съоръжения за компостиране и анаеробно разграждане на биоотпадъци.
Събирането на отпадъка губи смисъл, ако не бъде преработен, затова е толкова важно изграждането на новите съоръжения, коментира екоминистърът Искра Михайлова. Освен това дадохме възможност на общините да предприемат тези инвестиции- приехме по-плавно прилагане на отчисленията, в момента се финансират съоръжения за компостиране и анаеробно разграждане, но това ще продължи и през следващия програмен период, посочи още Михайлова.
В Милано разделното събиране на биологичните отпадъци е започнало през 2012 г. До момента след започването на събирането от хотелите и ресторантите в регион Приматичио се събират около 30 кг на човек годишно. Като се включат и домакинствата разделно събраният боклук ще бъде близо 90 кг на човек/годишно при общо 140 кг на жител смесени битови отпадъци, коментира Марко Ричи от земеделски институт "Скуола агрария дел парко ди Монца", Италия.