Обезщетение от 2 млн. евро ще изплати България на Германия заради неосъществената чуждестранна инвестиция в циментов завод край София. Той трябваше да се изгради от съвместното дружество "Цемеко", но след като повече от 3 години проектът не получи екологично разрешително, германският партньор се отказа от него и поиска да му се изплати обезщетение по издадената инвестиционна гаранция от федералното правителство. В резултат на това Германия предяви претенции към държавата за повече от 4.1 млн. евро и спря да издава застраховки за бизнес проекти, което замрази германските инвестиции в България. Преговори за разрешаване на проблема поде служебният министър на икономиката Васил Щонов, а в началото на декември двете държави постигнаха споразумение. Със специален законопроект ще се разреши на икономическото министерство да изплати от бюджета си договореното обезщетение. Той вече получи ратификация от бюджетната комисия, а за да влезе в сила споразумението трябва да получи и одобрението на депутатите в пленарна зала.

Защо германските инвеститори обърнаха гръб

Казусът "Цемеко" е от 2005 година, когато бе създадено едноименното дружество от съучредителите - германската компания "Кльостерс" с дял от 75%, българският "Кремиковци" с 20% дял и "Интертръст" на Валентин Захариев с 5%. Намеренията бяха за построяване на циментов завод на площадка на "Кремиковци", който да оползотворява шлаката, която се получава като отпаден продукт от дейността на металургичния комбинат. Обявеното инвестиционно намерение бе за 30 млн. евро в построяването на нов завод с германска техника. Изграждането му така и не започна, първо, заради липсата на одобрение от антимонополния орган. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не даде разрешение на проекта, защото прецени, че той би повлиял негативно върху конкуренцията в сектора, създавайки участник с ценови предимства пред останалите конкуренти "Холсим България", "Девня цимент", "Вулкан", "Златна Панега цимент".
Спънка за реализацията на проекта оказаха и екологичните институции, които до 2008 г. не дадоха оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на циментовия завод. Така германският партньор в "Цемеко" - "Кльостерс", се отказа от него и поиска обезщетение за издадената от федералното правителство инвестиционна гаранция. То от своя страна предяви претенции към България за 4 186 704 евро главница и лихви и обяви страната в нарушение на договора за насърчаване на инвестициите. След преговори, в които участва служебният министър Васил Щонов, германската държава склони да получи половината от това, за което претендира, но има условие то да се случи до 15 януари 2015 година.

Седмици преди крайния срок

Това е причината законодателните власти да се активизират по приключване на междудържавния спор, водещ до негативни последствия върху бизнеса. На заседанието на парламентарната комисия по бюджет и финанси във вторник законопроектът за ратифициране на споразумението между двете държави бе одобрен с 11 гласа "за", 5 гласа "против" и двама въздържали се. Подкрепа на споразумението оказаха представителите на ГЕРБ, Реформаторският блок, Патриотичният фронт и АБВ. За да влезе в сила, текстът трябва да получи и одобрение в пленарната зала, което се очаква да стане факт в близките седмици.

Прочетено: 1246