В ЕС Е ПОДНОВЕН ДЕБАТЪТ ЗА ХАРМОНИЗИРАНЕ НА ДАНЪЦИТЕ ЗА БИЗНЕСА
Европейската комисия обяви в сряда План за действия (Action Plan), съдържащ поредица инициативи за хармонизиране на данъчните правила за бизнеса в Европейския съюз и за ограничаване на практиката големите международни корпорации да избягват плащането на данъци и принуждаването им да се отчитат пред бюджета там, където извършват продажбите си.
Мерките се простират от нови стъпки като съставянето на общоевропейски списък на 30-те водещи световните територии, предоставящи т.нар. данъчно убежище, до възраждането на плана за изработване на правила на ЕС за изчисляване на корпоративния данък чрез т.нар. Обща консолидирана данъчна основа (Common Consolidated Corporate Tax Base, или CCCTB).
Засега много от предложенията подлежат на подробно изясняване или са на ниво консултации, които може да не доведат до нещо конкретно.
Инициативата на Брюксел съвпада с момент, когато страните членки се опитват да ликвидират бюджетните дефицити, създадени от финансовата криза, и разкритията, че национални правителства са предоставяли специални данъчни облекчения на мултинационални корпорации.
Тази ситуация се променя много трудно поради изискването каквито е да е реформи да стават с единодушното съгласие на страните членки. Еврокомисията обаче намери заобиколен път – като използва правото си да спира незаконна държавна помощ в казусите, когато правителства са давали данъчни бонуси на големи компании и са дискриминирали останалите в бизнеса.
На това основание бяха започнати поредица разследвания срещу Apple в Ирландия и Amazon.com в Люксембург. Акцията непрекъснато се разраства, като на 8 юни бе поискана нова данъчна информация от 15 държави, свързана с конкретни компании.
В центъра на новите идеи е поредният опит да се постигне консенсус в ЕС относно общи правила за това как се изчислява облагането на бизнеса. В отговор на критиките от Ирландия и Великобритания от еврокомисията обещават всичко да става постепенно. Първо, ще се преговаря за единни правила, а едва след това идва най-спорната стъпка – дали данъчните приходи да се преразпределят в ЕС според това къде протича реалната икономическа активност на компаниите.
Друга от представените идеи е обещанието да се изработят правила за практиката загубите на компания, натрупани в една държава от ЕС, да могат да се балансират с печалбите ѝ в друга.
Според Европейската комисия мярката ще намали разходите на бизнеса, тъй като предприемачите няма да се занимават с 28 различни национални правила. Освен това националните власти би трябвало да са по-прозрачни, когато стане дума за методите за определяне на корпоративния данък, което пък да направи по-трудно привличането на големи компании чрез предлагането на специални данъчни сделки в ущърб на партньорите от единния пазар.
Договарянето на общи правила за корпоративно облагане е много сериозно предизвикателство, защото националните правителства имат право на вето по данъчните въпроси и бранят интересите си при споменаването на хармонизиране на фискалните правомощия. Ирландският премиер Енда Кени например еднозначно заяви през март, че страната му е против каквито и да било опити за въвеждане на единна основа за облагане с корпоративен данък.
Що се отнася до списъка с данъчни убежища, които "не сътрудничат" с властите от ЕС, той включва известни имена като Хонконг, Барбадос, Панама и четири европейски територии и страни – Монако, Лихтенщайн, Андора и Гърнси. Брюксел призовава страните членки да започнат да следят свързаната с тях бизнес активност и да помагат за общоевропейски подход към тях.
Като припомня, че националните данъчни системи в Европа в основата си идват от 30-те години на ХХ век, еврокомисията подлага на обществено обсъждане идеята компаниите да разкрият част от данъчната си информация, включително разбивки страна по страна. Подобен режим вече действа при банките и в сектора на минното дело. Търсят се и нови правила за спиране на практиката печалбата да се прехвърля към юрисдикции с много ниски данъци чрез вътрешни за компаниите договори за доставки на услуги и стоки.