Становище на Управителния съвет на БСК 

Относно: Проекта на Закон за развитие на академичния състав в Р България 

               

Управителният съвет на Българска стопанска камара подкрепя проекта на министъра на образованието, младежта и науката по внесените промени в действащия Закон за научните степени и звания.

С предлагания проект на Закон се цели да се потърси едно приемливо уреждане на обществените отношения в областта на развитието на академичния състав на страната с условията и реда на придобиване на научни степени и звания, и заемането на длъжности в съответствие с придобитата квалификация.

Приемането на Закон за развитие на академичния състав в Р България ще бъде важна стъпка, както по отношение на утвърждаване авторитета на висшите учебни заведения и академии в страната, така и по отношение на техните критерии, определящи качеството на научноизследователския и преподавателски състав, работещ в тях.

По същество, прилагането на един такъв закон ще допринесе за формирането на „елитни” висши училища или научноизследователски комплекси, способни да се конкурират с водещи такива от развитите в индустриално и иновативно отношение държави. И не на последно място, предлаганите промени в проекта ще ни приближат до европейската и международна практика.

Проектът за Закон, обаче, стои някак „самотен”, без да има „реперите” на „Стратегия за развитие на науката и научните изследвания” у нас. По същество, сега той регламентира една академична общност, чиято фундаментална конструкция може да се промени, ако това бъде предвидено в бъдещата посочена вече и очаквана от гражданското общество „Стратегия”.

Позитивните страни в проекта Закон за развитие на академичния състав в България:

На първо място, създават се условия за единни правила на организация и цялостен процес на възпроизводството на кадровия научен потенциал в държавата, поражда се необходимост от въвеждането на определени изисквания, съответстващи на стратегията и политиката на всяко висше учебно заведение или академия. Този подход ще доведе до мотивация за задълбочени знания, съвременни подходи при обучението и самовзискателност, налагани от авторитета на съответната обучаваща или научноизследователска организация.

На второ място, ще се създадат необходимите предпоставки и саморегулации, които ще минимизират съществуващите пропуски и корупционни практики при разработването на докторските дисертации, организацията на защитните практики, отстраняване на пропуските при рецензии, оценки, препоръки и пр.

На трето място, ще се даде възможност всяко висше учебно заведение и академия да въведе стройна практика на дейността си в работата с търговските дружества по отношение на обучаване и допълнителна квалификация на необходимите им кадри и иновация на използваната от тях технически средства, технологии, системи за комуникация и управление.

Най-общо казано, в България ще се смени моделът - от централизирано управление ще се премине към управление, основаващо се на децентрализация, позволяваща постигането на по-висок престиж и конкурентоспособност на българския академичен състав. 

Като организация, представляваща и защитаваща интересите на фирми предимно от индустрията, добивните и преработващите отрасли, информационните технологии, пътната и енергийната инфраструктура, хранителната и питейната индустрия, и икономическите дейности в областта на облеклото, текстила и кожарската индустрия, изразяваме надежда, че предлаганите промени в Закон за развитие на академичния състав в Р България ще предизвикат мотивация и активно ангажиране с обновяването на българската икономика.

Отговорностите на предвижданата в Проекта на Закон „комисия” към Министерство на образованието, младежта и науката, която ще контролира процедурите по придобиване на научните степени „доктор” и „хабилитиран доктор” и по заемане на академичните длъжности, са прекалено големи. Няма правни гаранции за прозрачност в процедурите. Разумно би било, ако в закона се даде възможност за привличането и на представители на гражданското общество.               

В заключение, приемането на предлаганите промени би означавало: 

За държавата - диференциране на дейността, свързана с придобиването на научни степени и звания на академични длъжности; 

За висшите учебни - издигане авторитета им, повишаване качеството на и научни преподаване и квалификация, активно участие в организации научноизследователската дейност в проекти; 

За фирмите - по-голям подбор от специалисти и експерти, работещи в престижни научни организации и висши учебни заведения със способности за обновления и квалификация.

Прочетено: 767