Българската стопанска камара подкрепя заложените в Законопроекта принципи на публичност, прозрачност, свободна и лоялна конкуренция и равнопоставеност на кандидатите и участниците в процедурите за предоставяне на концесии.

Едновременно с това, считаме, че тези принципи не са   приложени навсякъде в правилата на законопроекта, регламентиращи тези процедури.

Представяме следните бележки:

  1. При процедурата на състезателния диалог  не се съдържа ясно регламентирана процедура за провеждане на разговорите с кандидатите както и критерии за избор на тези от тях които продължават участието си чрез подаване на оферти.
  2. Възможността комисията да иска изменения, допълнения и уточнения в офертите, съгласно Чл.31, ал.10, създава условия за промяна на крайното класиране в резултат на субективен подбор на кандидатите на които се предоставя тази възможност.
  3. При промяна на документацията за участие в резултат от проведените разговори от страна на комисията съгласно Чл.31, ал.6, т.1, отсъства механизъм за уведомяване на кандидатите за направените промени.
  4. Възможността за поемане до 50% от разходите за управление и поддържане на обекта на концесията от концедента (чл.9 от законопроекта) дава възможност за неправомерно “източване” на държавния или общински бюджети. Услугата в резултат на концесионирането трябва да има своята адекватна пазарна цена, а не тя да се намалява с парите на всички данъкоплатци с цел привеждането й в социално-приемливи граници. Социалната поносимост на услугата следва да се търси с  инструментите на социалната политика. Смесването на двата подхода създава условия за изкривяване на пазарната среда, корупция и неефективност на концесионирането.
  5. Възможността за прехвърляне на концесионните права и задължения на трети лица по Чл.67 обезмисля цялата процедура по избор на концесионер и нарушава принципа на свободна и лоялна конкуренция. 

Неизясняването на горните въпроси ще направи процедурите закрити, непрозрачни и неясни. Това не само ще създаде затруднения при работата на комисиите, при обжалванията на заинтересованите участници и кандидати и  упражняване на предвидения в закона контрол, но е и фактор, способстващ за разрастването на корупционните практики.   

Прочетено: 425