Управителният съвет на БСК прие на свое заседание на 1 март 2012 г. Позиция на БСК относно протестните действия на дървопреработватели, мебелни и дърводобивни фирми срещу политиката на МЗХ в областта на горския сектор.

В позицията се казва:

БСК винаги е подкрепяла принципите на равнопоставеност на юридическите субекти при осъществяване на тяхната стопанска дейност, и се противопоставяла на действията на държавните органи, когато са били в разрез с пазарната логика и защитата на лоялната свободна конкуренция. Камарата винаги е била против администриране на цени и търговия с влияние.

Намираме, че протестните действия на нашите колективни членове БКДМПБ, Булпрофор и АГФБ, обединени в Коалиция „Да спасим горското предприемачество в България” са насочени към опазване принципите на свободната и лоялна пазарна среда  и запазване на предприемачеството в горския сектор.

1. В подкрепа на  протестните действия на своите членове БСК застава твърдо зад следните основни искания,  изпълнението на които осигурява спазване на споменатите по-горе принципи:

Да не се приема внесеният в НС проект на ЗИДЗГ в частта, с която се дава право на горските стопанства – клонове на Държавните предприятия, да могат да извършват самостоятелно дейности по добив и преработване на дървесина и други горски производи.

Мотиви: Основната функция на горските стопанства е да организират, възлагат и контролират лесокултурните мероприятия, строителството на горски пътища, дърводобива и продажбата на дървесина и други горски производи. Делегирането на тези дейности от тях на тях самите създава конфликт на интереси и неравнопоставеност.

2. Да се възстановят в подзаконовата уредба норми, осигуряващи правен инструментариум, чрез който Министърът на земеделието и храните, като представител на държавния интерес, и националните браншови работодателски организации, като представители на предприемачите в подсекторите дърводобив и дървопреработка, да подписват годишни браншови споразумения, отнасящи се до дейностите и продажбата на дървесина и друга горска продукция. В тези споразумения да се уреждат общи условия по договорите, които да се прилагат при провеждане на сесиите, както е обичайната европейска практика.

Мотиви: По същество се съдържат в основния текст на искането, но за коректност считаме, че така се гарантира равнопоставеност на участниците в процеса на мезониво (на ниво сектор).

3. Правната уредба да гарантира, че всички предприятия, независимо от техния размер и форма на собственост на капитала, имат възможността да се явяват на открит търг или конкурс при еднакви общи условия на договорите, без да ползват префернции под една или друга форма. Общите условия на договорите да са приети от всички заинтересувани страни в процеса на осъществяване на всички дейности по добив и продажба на добитата горска продукция и да са намерили отражение в подписаните съгласно т.2. от настоящата позиция браншови споразумения. Общите условия, постигнати в браншовите споразумения, да бъдат обявявани публично предварително, което да се извършва годишно на 2 до 3 сесии за всяко от държавните предприятия и съответно техните клонове.

Мотиви: По същество се съдържат в основния текст на искането, но за коректност считаме, че така се гарантира равнопоставеност на участниците в процеса на микрониво (на ниво предприятие).

Прочетено: 251