Българската стопанска камара изпрати свои предложения по изработването на проект на Правилник за организацията и дейността на 42-то Народно събрание (ПОДНС):

1. Следва да се промени чл.68 на ПОДНС  с цел осигуряване на достатъчно време (минимум един календарен месец) на заинтересованите страни и техните представителни организации (национално представителни работодателски организации, браншови и регионални сдружения на бизнеса и др.) за запознаване, подготовка и представяне на становища и предложения по:

  • внесените законопроекти и допълнително регламентирани задължителни първоначални оценки за въздействие (сегашен чл. 68);
  • внесените предложения за изменения и допълнения от народните представители между първо и второ гласуване (сегашен член 73, ал. 1);


Следва да се регламентира и междинно време (минимум две календарни седмици) от крайния срок за представяне на становища и предложения на заинтересованите страни до насрочване на дата за обсъждане във водещата парламентарна комисия, както преди първо гласуване, така и преди второ гласуване от НС на съответния законопроект. Това се отнася и за случаите при които на първо четене са приети повече от един законопроект, уреждащ една и съща материя и е подготвен последващ общ законопроект (сегашен чл. 71).

2. Следва да бъде осигурено публикуване в страницата на НС в Интернет (раздела на съответната парламентарна комисия) в срок до един работен ден, на:

  • внесени законопроекти и предложения на народните представители за изменения и допълнения (сегашни чл. 67, ал. 1 и чл. 73, ал. 1);
  • представени по официален път, становища, предложения и оценки за въздействие на заинтересовани страни и техни представителни организации преди първо и второ гласуване.


3. Целесъобразно е да бъде въведен регистър на заинтересованите страни и техни представителни организации (национално представителни работодателски организации, браншови и регионални сдружения на бизнеса и др.) за участие в процедури за обществено консултиране на внесени законопроекти, на съпътстващи задължителни оценки на въздействие и на предложения и изменения, внесени от народни представители (преди второ четене). На заинтересованите страни следва да се гарантира допълнително правото на участие и представяне на становища при разисквания в комисиите чрез внасяне на промени в чл. 28, ал. 3.

4. Следва да се въведат критерии за „висока значимост на въздействие” от приемането и прилагането на законите вкл., определяне на критичен праг (например 20 млн. лв) за значим финансов и икономически ефект и преки разходи и ползи от прилагането за задължените лица (заинтересовани страни). В тези случаи, от регистрираните заинтересовани лица следва да бъде изисквано представянето на становище по внесените законопроекти и придружаващите ги задължителни първоначални оценки за въздействие (например, чрез включване на допълнителни алинеи към сегашния чл. 69).

5. За законопроекти с особена обществена значимост и висока степен на въздействие върху задължените лица, републиканския и местни бюджети, следва да бъде предвидена подготовката на актуализирана (втора) оценка за въздействие на водещата парламентарна комисия, която да съпътства доклада за второ гласуване. Нейната подготовка следва да се основава на изразените становища по първоначалните оценки за въздействие на заинтересованите страни (представителни организации на задължените лица – браншови сдружения на бизнеса и др.). Отговорността за подготовката на актуализираната оценка за въздействие, следва да бъде вменена на работните групи към ПК по чл. 24, ал. 1 (виж също т.7 по-долу).

6. Следва да бъде регламентиран реда на възлагане, финансиране и отговорни лица и институции вкл., национално представителни и браншови организации на бизнеса за подготовката на „оценки на прилагането и ефективността на законите” по сегашния чл. 26, ал. 2.

7. Следва да бъде осигурено съответно допълнително финансиране за наемане на външни експерти, възлагане на проучвания на представители на заинтересовани (задължени) лица – браншови сдружения на бизнеса и др., за подготовката на предварителни и последващи оценки на въздействие. Допълнително може да се обсъди възможността за създаване на „Център за анализи и проучвания на НС”, като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити по бюджета на НС чрез допълване на сегашния чл. 1, ал. 5 на Финансовите правила (приложение към правилника). Друга възможност е чрез внасяне на промени в Закона за Икономическия и социален съвет и осигуряване на допълнително финансиране да се предвиди възможност за подготовка на оценки за въздействие при вземане на решение от НС за всеки конкретен случай.

8. Необходимо и да бъдат синхронизирани свързаните текстове на Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност (чл. 3) и Закона за нормативнит актове (чл.26– чл.28), като бъде стандартизиран общ формат за изготвяне на оценка на въздействие и дефинирани срокове за получаване на становища от заинтересованите страни.

Предлаганите промени целят:

  • удължаване на срока за обществено консултиране;
  • осигуряване на процедурен ред и срокове за представяне на становищата на заинтересованите страни;  
  • повишаване на качеството на подготвяните и приети законопроекти;
  • въвеждане на първоначални и последващи детайлизирани оценки на въздействие и механизъм за тяхната подготовка и обществено консултиране;
  • представяне на алтернативни предложения за постигане на заявените в цели на внесените законопроекти.


Те се основават на практиката и сроковете на законодателния процес в страни с най-пълноценен опит при обществено консултиране на проекти на нормативни актове и прилагане на оценки на въздействие (за британски опит)

Прочетено: 708