Екип от изследователи от Университета UCLA в Лос Анджелис, САЩ, е създал иновативен метал с висока якост и ниска плътност, изработен от 86% магнезий и 14% частици от силициев карбид според съобщение, публикувано от списание Nature.

За да се създаде така наречения "нанокомпозитен метал", екипът е разработил нов метод за разпръскване и стабилизиране на наночастици в разтопени метали, който ще доведе до производството и на други подобни олекотени материали с висока производителност. Ниската плътност и висока якост на магнезия осигуряват рекордни нива на специфично съпротивление (количество тегло, което издържат материалите, преди да се счупят) и специфичен модул (съотношение между здравина и тегло), при ниски и високи температури.

"Наночастиците в действителност може да подобрят издържливостта на метала, без да увреждат пластичността му, особено на леките метали като магнезия, но досега никой не е бил в състояние да разпръсне керамични наночастици в разтопени метали", каза Ли Шяочун, ръководител на проекта.

Тази нова разработка отваря вратата за подобряване на вече съществуващи материали, използвани в авиацията, космоса и автомобилната промишленост. Те ще осигуряват значително по-добри резултатите при екстремни условия, за да отговорят на енергийните предизвикателства пред днешното общество.

Трябва да се има предвид, че магнезият е изобилен ресурс и следователно употребата му не причинява щети на околната среда.

Прочетено: 2017