ПЕТРОЛНАТА АСОЦИАЦИЯ СЕ ОПЛАКА В БРЮКСЕЛ ОТ НОВИЯ РЕД ЗА КАСОВИТЕ БЕЛЕЖКИ
Българската петролна и газова асоциация е сезирала днес европейския комисар за конкуренцията Маргрете Вестагер заради наредбата на Министерството на финансите, която изисква от търговците на горива да изписват на касовите бележки и покупната стойност. Отлаганият няколко пъти краен срок за това наближава и вече е 1 октомври.
В съобщението до медиите се посочва, че асоциацията се обърнала към комисар Вестагер, тъй като подобна информация представлява търговска тайна, която е защитена от европейското законодателство.
Членовете на организацията се опасяват, че изискванията на наредбата биха нарушили член 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз, както и влизат в противоречие със защитата на търговската информация.
Освен това членовете на асоциацията изтъкват, че изискването създава условия за нарушаване на конкуренцията и са заплаха за европейския общностен пазар.
От друга страна, неспазването на изискванията, предвидени в наредбата, ще предизвика налагането на санкции – запечатване на бензиностанции за срок от 30 дни и налагане на имуществени санкции. В този смисъл пред икономическите оператори стои невъзможният избор да нарушат разпоредбите или на националното, или на европейското законодателство, оплакват се авторите на писмото.
Те посочват, че очакват еврокомисарят да вземе всички предвидени в правомощията й мерки.
Българската петролна и газова асоциация е сезирала многократно Европейската комисия за проблемите на пазара на горива в България. Една от темите, с които асоциацията детайлно запозна комисията, е големият размер на сивия сектор в бранша и избягването на данъчно облагане, казват от асоциацията.
Новите касови бележки трябваше да се появят от 1 април след промяна в Наредба Н-18, обнародвана на 1 февруари тази година. Промяната предвижда във фискалния бон да се отпечатва информация за размера на ДДС, акциза, продажната цена на горивото без косвените данъци (нето стойност) и покупна цена на горивото без акциз и без ДДС (покупна стойност), т.е. някакъв вид брутен марж. Информацията ще бъде изписвана на отделни редове по видове гориво.
Идеята дойде през есента на 2018 г. и беше лансирана от финансовия министър Владислав Горанов като опит на управляващите да тушират общественото напрежение заради високите цени на горивата тогава.