Стандарт

Борсата отлепя от дъното

Българската фондова борса може би окончателно излезе от кризата. За по-малко от месец, от 29 юли досега, БФБ регистрира ръст от над 30%. Подобно бързо покачване на котировките на акциите не е имало от февруари 2005 г., когато капиталовият пазар стабилно вървеше нагоре. След поредица от зелени вълни основният индекс SOFIX вчера затвори на ниво 454,34 пункта. Такава стойност той не е имал от средата на ноември 2008 г. През последните две седмици българският капиталов пазар наваксва изоставането си спрямо световните пазари, повечето от които отбелязаха силни ръстове през юли, коментира за "Стандарт" Камелия Лазарова, анализатор в "Карол". Като цяло възходящото движение ще продължи, макар и по-бавно, допълва анализаторът на "Карол". На същото мнение е и шефът на отдел "Анализи" в "Елана Трейдинг" Цветослав Цачев. Според него борсата има много потенциал за поскъпване в дългосрочен план, но това едва ли ще е с темповете, които наблюдаваме от 29 юли насам. Ако поскъпването продължи, може би дъното на борсовата криза е преминало и вече сме свидетели на края на падането, което започна през октомври 2007 г. Очакванията за българската икономика продължават да са негативни. Но, от една страна, фондовият пазар обикновено значително изпреварва възстановяването на икономиката, а от друга - инвеститорите като че ли са се уморили да чакат края на кризата, коментира Лазарова. Сериозният ръст от последните две седмици обаче не означава, че възстановяването ще е бързо, а движението ще е само нагоре.

Сега

Хотелите ни са най-празни от 5 години насам

Националният статистически институт (НСИ) публикува вчера най-лошите данни за отрасъла от 5 години насам. През второто тримесечие на т.г. броят на нощувките е най-малък, а заетостта на леглата в българските хотели е най-ниска от 2005 г. до сега. Приходите от нощувки през второто тримесечие са 155.6 млн. лв., т.е. с 11% по-малко от същия период на м.г. Броят на нощувките за месеците април, май и юни у нас е 3 814 067, показват данните. Това означава, че има спад от 16.4% спрямо второто тримесечие на 2008 г. Миналата година се считаше за силна за българския туризъм, но понижение от близо 5% има дори спрямо второто тримесечие на 2005 г. Има сравнително малък отлив от страна на родните туристи - само 7%. Чужденците обаче са намалили посещенията си драстично, защото в сравнение с второто тримесечие на 2008 г. техните нощувки отбелязват спад от 21%. Общата заетост на леглата в нашите хотели също отчита най-ниските стойности от 5 години насам. За второто тримесечие тя е 21.5%, което е 5.8 пункта по-малко в сравнение със същия период на миналата година. През 2005 г. например заетостта е достигала 31%.

Новинар

Около 30 на сто от малкия бизнес фалира

Около 30 процента от малките и средните предприятия вече се чувстват застрашени и са изправени пред фалит заради световната криза, заяви социологът Цветозар Томов. По думите му има опасност тези фирми да преминат в сивия сектор, тъй като не могат да плащат задълженията си към държавата. Според икономиста от „Отворено общество” Георги Ангелов има опасност държавата да фалира, ако бюджетният дефицит от половин милиард лева се запази още няколко месеца. По думите му, за да се усети ефектът от антикризисните мерки на новото правителство за запълване на дупките в бюджета като ограничаване на разходите по ведомствата и ограничаване на контрабандата, трябва да минат поне два-три месеца. Кабинетът заварва един бюджет, който до голяма степен вече е похарчен от предишните управляващи, смята Ангелов. Според него, за да се избегне финансовият крах, разходите по инвестиции за някои проекти могат да бъдат отложени за следващия бюджет.

Монитор

Цените на панелките се върнаха с 2 години назад

Кризата върна средните офертни цени на панелните двустайни апартаменти в северните комплекси на София с 2 години назад. Сега те са средно с 8 на сто по-ниски, отколкото преди 2 години. Това сочи статистиката на сайта за недвижими имоти imot.bg. Най-голямо поевтиняване от 16 процента има в комплекс "Надежда-4". Жилищата от сегмента в тази част на столицата се оферират от 485 до 845 евро за единица площ. Най-евтиният имот се предлага за продажба за 31 500 евро, което е най-ниската оферта в сегмента за северните столични панелни комплекси. Най-скъпият се оферира за 55 000 евро. Апартаментът е разположен на 3-ти етаж. В жк „Левски Г", където панелките са доста по-нови от тези в "Надежда", цените са почти на нивата от лятото на 2007 г. Там най-евтино се продава партерен апартамент от 68 квадрата, за който се искат 40 000 евро, 588 евро/кв. м. Най-високата обявена цена в сегмента е 69 900 евро, 1028 евро/кв. м. Подобна е конюнктурата и в "Обеля-2", където офертите варират от 586 до 970 евро за единица площ. Най-евтината панелка в комплекса се продава за 38 700 евро, а най-скъпата - 65 000 евро.

Сега

Брюксел потвърди риска за 455 млн. евро по ИСПА

Опасенията на министър Росен Плевнелиев, че България може да изгуби стотици милиони евро по ИСПА, се оказаха напълно основателни. "Остават за усвояване 455 млн. евро, България трябва да ускори работата и да осигури навременното пристигане в Брюксел на исканията за разплащане по одобрени проекти", коментира вчера говорителят на Европейската комисия Денис Абът. Предния ден Плевнелиев обяви, че заради огромното забавяне на тръжни процедури и слабости при усвояването на евросредствата може да се окаже, че след 31 декември 2010 г., когато изтича срокът на ИСПА, България трябва да върне в Брюксел между 500 и 700 млн. евро. Според Абът България едва ли ще получи отсрочка за използване на милионите по ИСПА.

Стандарт

Данъчни влизат в борси за алкохол

Данъчните готвят масирана акция срещу борсите за алкохол. В момента продължават проверките на големите тържища на селскостопанска продукция. Но следващият удар на Националната агенция за приходи върху укриването на обороти ще бъде върху алкохола, научи "Стандарт". Сега честа практика е топзаведенията в столицата, курортите и по-големите градове да товарят на борсите големи количества алкохол в микробуси, без да вземат никакви документи. След това не отчитат и продажбите си, които в петък вечер стигат десетки хиляди левове. Подобна е и практиката на много хотели. Когато на туристите се предлага офертата "ол инклузив", включеният в цената алкохол често е наливен и за него не са платени никакви данъци. С наливния алкохол, освен че не се плащат акцизи, се укриват ДДС и данък върху печалбата. Затова следващият удар на данъчните ще бъде именно по тържищата за високоалкохолни напитки.

Труд

Засякоха щети от 2,457 млн. лв. при внос на горива

Само за три дни родните полицаи, данъчни и митничари установиха щети за хазната от 2,457 млн. лв. от неплатен акциз и ДДС за горива внос от Гърция, съобщи пресцентърът на МВР вчера. Предотвратено е и неправомерно ползване на ДДС за 525 000 лв. за период от една седмица. Тридневната операция се е провела от 10 до 12 август, като експертите са спрели за проверка 82 цистерни, влезли у нас през Гърция. Извършена е и насрещна проверка на рискови фирми, за които е имало данни за финансови престъпления - неплащане на акциз и ДДС. При операцията са проверени 10 фирми и 4 складови бази. Установена е и престъпна схема, при която държавният бюджет се е ощетявал чрез използване на свързани фирми, регистрирани като данъчен склад и краен потребител.

Новинар

България застрашена от втора газова криза

Има опасност от нова газова криза и тази зима. След като веднъж се е случило, вероятността да се повтори е много голяма, заяви за „Новинар” изпълнителният директор на „Булгаргаз” Димитър Гогов. По думите му страната ни е подготвена, ако изпадне повторно в ситуацията от началото на годината, но при тотално спиране на подаването на руско гориво предстоящата зима ще е много трудна. В началото на тази година Русия спря подаването на природен газ към Украйна, откъдето горивото минава, за да стигне до потребителите от Европа, заради неизплатени доставки. Страната ни се оказа една от най-потърпевшите от конфликта между Киев и Москва. За опасност от втора газова криза предупреди и бившият изпълнителен директор на „Булгаргаз” Васил Филипов пред Нова телевизия. По думите му конфликтът, който се наблюдава през последните две седмици между Русия и Украйна, води до напрежение и в двете страни и това ще бъде основание на руснаците да спрат доставките. В началото на седмицата руският държавен глава Дмитрий Медведев в открито писмо до украинския си колега Виктор Юшченко обвини украинските власти, че провеждат антируска политика, заплашват енергийната сигурност в Европа и добави, че отлага изпращането на новия руски посланик в Украйна. При евентуална втора газова криза страната ни ще разчита основно на горивото, съхраняване в газохранилището в Чирен и на доставки на суровина от Гърция и Турция.

Монитор

Приходите от износ на ток паднаха с 44 на сто

С 44,2 на сто са спаднали приходите от износ на ток през първите шест месеца на годината в сравнение със същия период на 2008 г. Това отчетоха вчера от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Според оповестените данни, към полугодието на 2009 г. от експорт на електроенергия, произведена от дъщерните на БЕХ дружества, са реализирани приходи в размер на 134,2 млн. лв. Аналогичната цифра към полугодието на миналата година е 240,4 млн. лв. Освен на двойно по-ниските цени на тока на международните пазари сериозният спад на приходите се дължи и на намалението в обемите на изнасяната енергия. От 2,16 млн. мвтч за първите шест месеца на 2008 г., експортът е намалял до 1,55 млн. мвтч към полугодието на тази година. В проценти спадът е с 28,4 на сто, съобщиха още от БЕХ. От холдинга обясняват цифрите със значителния спад на промишлената и икономическата активност през отчетния период. Това е довело до намаление на енергопотреблението на Балканите, където дъщерните на БЕХ дружества реализират основна част от експорта си. Въпреки това към полугодието холдингът отчита завидни за условията на криза финансови резултати. Спрямо миналото шестмесечие печалбата на БЕХ е скочила с близо 60 млн. лв. Така към 30 юни печалбата на БЕХ преди данъци възлиза на 226,4 млн. лв.

Прочетено: 1771