Очаква се търсенето на газ в Европа да намалее тази година, тъй като запазващите се високи цени на синьото гориво правят въглищата по-конкурентоспособни за производство на електроенергия, съобщи в понеделник Международната агенция по енергетика (МАЕ или IEA), като добави, че в същото време може да се забави растежа на газовото търсене в Азия.

Миналата година потреблението на газ в Европа се е увеличило с приблизително 5,5% до 552 милиарда кубически метра, посочва още МАЕ. Базираната в Париж международна агенция обаче очаква търсенето да спадне с около 4,5% тази година до 527 милиарда кубически метра, отчасти поради намаленото изгаряне на газ в енергийния сектор, което може да се свие с 6% спрямо 2021 г., се казва в тримесечния доклад на МАЕ за газовите пазари.

"Очаква се производството на електроенергия чрез използването на газ, да намалее на фона на силното разширяване на възобновяемите енергийни източници, докато високите цени на синьото гориво продължават да тежат върху неговата конкурентоспособност спрямо въглищната енергия", се посочва в доклада.

Цените на газа в Европа и Азия се покачиха до рекордно високи през миналата година, докато цените в САЩ достигнаха най-високото ниво от десетилетие насам. Това поскъпване на синьото гориво се дължеше на намалени доставки, ниски нива в газовите хранилища, прекъсвания на инфраструктурата и конкуренцията от товарите на втечнен природен газ (LNG).

Въпреки че европейските цени на въглищата и въглеродните емисии в ЕС също скочиха, този скок изостава от цените на газа, което доведе до изместване на краткосрочните пределни разходи в полза на използването на въглища за производство на електроенергия.

В Европа доставките по тръбопроводи от Русия, които са по-ниски от обичайното, заедно с опасенията за прекъсване на доставките в случай на западни санкции срещу Русия, ако тя нахлуе в Украйна, помагат за запазване на ценовото поскъпване на газа и в началото на тази година, което пък продължава да стимулира употребата на повече въглища в страни, които могат да превключат от газови към въглищни електроцентрали.

МАЕ очаква тази година цените на европейския газ и цените на втечнения газ в Азия да достигнат средно съответно 26 долара за метричен милион британски топлинни единици (mmBtu) и 27 долара mmBtu, което се равнява съответно на 79,50 евро за мегаватчас (MWh) и на 82,50 евро за MWh, като това ще бъдат най-високи годишни средни стойности за всички времена поради продължаващите ниски нива на запаси и намалено предлагане.

В края на миналата седмица цената на газовите фючърси за март на нидерландския хъб TTF беше около 30 долара за mmBtu (или около 91 евро за MWh), докато азиатският спот LNG за март е 27 долара за mmBtu (или около 82,50 евро за MWh).

В понеделник обаче европейските газови фючърси на TTF поевтиняват с около 5% към 87 евро за MWh, вероятно като реакция отчасти на днешния доклад на Междунардоната агенция по енергетика.

Очакват се високи цени до средата на годината и чак след това те да могат да намалеят, ако обаче се подобри наличността на доставките, посочи МАЕ.

В Съединените щати обаче се очаква цените на ха газовия хъб Henry Hub да бъдат средно близо до нивата от 2021 г., или едва 4 долара за mmBtu (около 12,25 евро за MWh).

Въпреки спада на тръбопроводния износ на Русия през четвъртото тримесечие на миналата годинапрез цялата 2021 г. износът на руски газ за Европа, включително и Турция, нарасна с 4% на годишна база, докато потоците към Европейския съюз намаляха с 3%.

Тази година общото руско производство се оценява до достигне 763 млрд. куб. метра спрямо 761 млрд. куб. метра през миналата година, се казва още в доклада на МАЕ.

В Азия търсенето на газ се е увеличило със 7% миналата година, но се очаква да се забави до растеж с 5% (или общо 950 милиарда кубически метра) тази година. Китайското търсене скочи с 12% миналата година на фона на възстановяване на икономическата активност, но може да се забави до повишени с 8% (или общо 394 млрд. куб. метра) тази година поради забавяне на икономическия растеж, по-високите цени на вноса и по-нормалното сезонно време, прогнозира МАЕ.

В същото време се очаква търсенето на газ в Индия да нарасне с 8% тази година след повишение с 5% през 2021 г. В Северна Америка търсенето на газ пък се увеличи през миналата година с едва 0,9% и МАЕ очаква повишение с около 1% тази година (до 1091 млрд. куб. метра).

Прочетено: 1893