НАМАЛЯВАТ ТОВАРНИТЕ КОРАБИ ПО БЪЛГАРСКИТЕ ПРИСТАНИЩА НА ДУНАВ
Броят на товарните кораби, които пристигат на българските пристанища по р. Дунав намалява, въпреки благоприятните навигационни условия. Основна причина за това е войната в Украйна и забраната за внос на украинско зърно, а пристанищата у нас отчитат загуби.
Русенска фирма, която осъществява превоз на товари по Дунав, е на ръба на оцеляването. От април насам товарооборотът на пристанището е спаднал с над 50 %. Една от причините е влязлата в сила административна мярка за вземане на проби от насипните товари от Украйна, което удължава в пъти престоя на плавателния съд.
Нормално разтоварването на един съд трае 2-3 дни в пристанище Русе и Силистра. При допълнително забавяне от 10 дни до две седмици. Това става икономически неизгодно и за корабособственика, и за пристанището, и за вносителите. Така че с налагането на тази административна мярка и впоследствие със забраната за внос, интересът на българските вносители на зърнени култури е почти нулев, каза пред БНТ Петър Цанков - зам.-управител на фирма за превоз на товари по р. Дунав.
От Дирекция "Речен надзор" отчитат с близо 9 % спад на корабите, посетили източните дунавски пристанища през първото шестмесечие в сравнени със същия период на миналата година.
От 3300, посетили миналата година, на 2800 до момента. Условията, при които са плавали тези кораби от навигационна гледна точка, са благоприятни, коментира кап. Иван Жеков - директор на Дирекция "Речен надзор" към ИА "Морска администрация".
На пристанищата в Русе, Силистра и Свищов товарите са предимно въглища.
70 % от товарооборота на тези три пристанища се дължи на въглища. Това показва колко са намалели основните обработваеми в пристанищата товари, посочи кап. Иван Жеков.
Мога да кажа, че сме принудени да правим превози от украински пристанища към пристанище Констанца. Около 5-6 пъти са по-високи таксите там, което като цяло изяжда и малката печалба, която успяваме да реализираме, добави Петър Цанков.
Според икономически анализатори причина за намаляването на товарооборота е и войната в Украйна.
Корабите пристигаха в ковид ситуацията по-бързо, отколкото камионите. Сега обаче вече отново е променена ситуацията. С войната, която започна в Украйна тази логистична верига на товари, които вървяха от Изток на Запад и от Запад към Изток, се прекъсна изведнъж. Правителството не обръща внимание на дунавската стратегия, а тя за нас е основополагаща, заяви проф. д.н. инж. Красимир Ениманев - председател на Стопанска камара - Русе.
Добрата новина е, че за сметка на товарните, круизните кораби, посетили дунавските пристанища, са се увеличили с 10%.