Професия "Киберсигурност" официално вече е в списъка на професионалното образование в България и обучението трябва да започне през 2026 г., като е базирано изцяло на Европейската рамка за компетенции и знания. Професията покрива образованието във високите класове и колежите, тъй като предполага наличието на житейски опит и възприети морални основи. Това коментира Ясен Танев, експерт по киберсигурност, в предаването "Бизнес старт" на Вloomberg TV с водеща Роселина Петкова.

"Какво ще се учи в киберсигурността? Видяхте работодатели, хора, които разбират от сигурност, асоациацията по киберсигурност, иновации - това ще се учи. Ще започнем с етика, право, рамка в областта на киберсигурността; след това ще имаме специализирани предмети като етично хакерство, проникване и защита на мрежи, криминалистика, центрове за оперативна сигурност. Накрая очакваме нашите ученици етично да защитават бизнеса, обществото и индивидите."

България се нуждае от хиляди пъти повече специалисти в киберсигурността от наетите в момента, така че завършилите новата специалност може да очакват добро заплащане и среда за развитие, както и да разчитат да си намерят работа веднага след завършване на 12 клас. Колежите ще предлагат надграждане на базовите умения.

"Това е професия на бъдещето... Европейската рамка за компетенции и знания гарантира, че ако завършите тази професия, ще можете да си намерите работа навсякъде в Европа, защото това ще бъде новата рамка за търсене на експерти по киберсигурност. Аз вярвам, че ще може да работите навсякъде по света."

Заради голямото количество заразени със зловреден софтуер компютри, България е Топ 5 на световните източници на кибератаки, каза Танев. Най-големият риск остават хората, като над 70% от атаките стават през хора чрез отваряне на фишинг съобщения по имейл или мобилен телефон.

"Бизнесът трябва да осъзнае, че трябва да вземе мерки, ако му е важен бизнеса."

Ясен Танев благодари специално на БСК за съдействието за създаването на професия "киберсигурност".

Как се стигна до добавянето на новата професия, какви са възможностите за българския бизнес да се защити от кибератаки, как AI променя разходите за кибератаки може да гледате във видеото.

Прочетено: 363