ЗАПОЧВА РЕГИСТРАЦИЯТА ЗА КОНКУРСА „НАГРАДИТЕ НА БАИТ” ЗА 2024 Г.
От днес, 15 октомври, започва регистрацията за участие в конкурса „Наградите на БАИТ” за 2024 г. БСК е сред институционалните партньори на конкурса.
Регистрацията (http://bait-awards.bg/pages/Registration/) е безплатна и ще бъде отворена до 24.00 ч. на 12 декември 2024 г. В конкурса могат да участват компании, регистрирани в България по българското законодателство, български организации и институции, лица и екипи, работещи за тях.
14-ото издание на конкурса ще определи носителите на 8 отличия в следните категории:
Образователна награда, Младежка награда, Журналистически принос, Публична администрация, StartUp Компания, Успешен български ИКТ продукт/услуга, ИКТ проект, успешно внедрен в компания извън ИКТ сектора и Наградата за специален принос. Седем от категориите на конкурса предоставят възможност на ученици, студенти, журналисти, компании-разработчици на софтуер, компании-ползватели на софтуер, стартъпи, образователни институции и публични администрации (общински и държавни) да се включат в надпреварата. Наградата за специален принос се връчва по решение на журито, чрез вътрешни номинации, и за тази категория не се подават кандидатури.
Новости в това издание има в категорията ИКТ проект, успешно внедрен в компания извън ИКТ сектора. В нея могат да кандидатстват компании от всички сектори на икономиката, извън ИКТ. Те следва успешно да са внедрили ИКТ решение, което е ново за българския пазар и води до съществени ползи за компанията. Условията за участие включват решението да е изцяло в експлоатация и поддръжка към 2024 г. и да е внедрено в компания извън ИКТ сектора от българска ИКТ фирма. И в това издание журито ще вземе предвид примери за конкретни ESG инициативи или проекти, които компанията-кандидат е предприела през изминалата година и какво въздействие са имали.
Номинираните в конкурса отново ще получат възможността да се представят с кратко видео по време на церемонията. Клипът следва да е с продължителност до 30 секунди и да представя проекта на номинирания. Изискванията за видео са налични на сайта на Наградите (https://bait-awards.bg/pages/Nominated/).
Победителите в конкурса ще получат поименни плакети и грамоти, както и годишни абонаменти за правноинформационни системи „Сиела Норми“ и ваучери, за чиято стойност спечелилите ще могат да закупят книги от книжарници „Сиела“. Кантек ще подари на всеки от победителите мултифункционално устройство Canon PIXMA G3430 ( wireless, print, copy, scan).
Тази година конкурсът е със специалното участие на Владимир Койлазов, съосновател на Chaos и лидер на Chaos Innovation Lab и Христо Велев, основател на студиото за визуални ефекти Bottleship VFX.
Българският принос в глобалния свят на творческите индустрии ще е фокусът на разговора на сцената по време на церемонията. Двамата ще вдъхновят с личните си истории в сферата на иновациите и ще споделят визията си за бъдещето на технологиите и мястото на изкуствения интелект в тази сфера. Гостите в залата ще могат да чуят от първо лице и съветите на експертите към младите хора кои са професиите на бъдещето и как следва да се готвят за успешна кариера в сферата на високите технологии.
Церемонията за връчване на наградите ще се състои през м. февруари 2025 г.
***
За Владимир Койлазов, съосновател на Chaos и лидер на Chaos Innovation Lab
Владимир (Владо) Койлазов основава софтуерната компания Chaos заедно с Петър Митев в края на 90-те години. Дълги години той ръководи техническия екип на Chaos и е движеща сила в създаването на нови технологии за 3D визуализация. Днес Владо ръководи звеното за иновации на компанията – Chaos Innovation Lab, което се ангажира с проучвания, разработки и тестване на нови идеи в областта на компютърната визуализация.
Владо е създател на софтуера за 3D визуализация V-Ray - един от основните продукти на Chaos, отличен с технологична награда от Американската филмова академия и с Технологична награда “Еми” за принос в развитието на визуалните ефекти в киното и телевизията. Повече от двадесет години Владо е изключително активен участник в световната общност на специалистите по визуализация и компютърна графика и е чест гост на различни световни форуми в тази област.
Владо е завършил Факултета по математика и информатика на Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
***
За Христо Велев, основател на студиото за визуални ефекти Bottleship VFX
Христо Велев е основател на студиото за визуални ефекти Bottleship VFX. Самият той е дизайнер на визуални ефекти и е работил за филми като “Железният човек 3” (“Iron Man 3”) и “Човек от стомана” (“Man of Steel”). Изучавал е Комптърни науки, но воден от интереса си към компютърната графика, през 2006 г. сменя попрището. Първия си ангажимент по създаване на визуални ефекти получава през 2009 г. за филма “2012” на Роланд Емерих. През 2013 г. създава студиото Bottleship VFX, чийто екип е работил по повече от 20 филма, сред които номинираният за “Оскар” “Марсел: Раковината с обувки” ("Marcel The Shell With Shoes On”) и най-новият им филм "Капитанът" (“Comandante”), с който беше открит Филмовият фестивал във Венеция през 2023 г. Христо е активен участник в световните общности на визуалните артисти и е автор на образователни курсове.
***
За БАИТ
БАИТ е създадена през 1995 г., в нея пряко членуват 100+ компании, за които работят 16 600 ИКТ специалисти и генерират 4% от БВП на страната. Компаниите покриват целия ИКТ спектър – софтуер, хардуер, телекомуникации, системна интеграция, финтех и интернет на нещата.